kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 23 Temmuz 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Çinli doktorlar yapışık ikizleri ayırdı

Yeni Haber
Çin'de dört aylık yapışık ikizler, dün doktorların 12 saat süren başarılı operasyonu sonrasında birbirlerinden ayrıldı. Çin resmi haber ajansı Xinhua, ülkenin kuzeyindeki Hebei eyaletindeki Medikal Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen ameliyat ile birbirlerinden ayrılan yapışık ikizlerin sağlık durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Operasyonu yapan ekibin başındaki Doktor Li Yanmin, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bebeklerin göğüs kafesi kemikleri yoktu. Karaciğerleri, kalpleri ve karınlarının büyük bir bölümü birbirine yapışıktı. Birleşmiş organları ayırdık. Kalplerinin yerlerini belirledik ve göğüs kafesi kemiklerini yeniden yaptık" dedi.
Li, bebeklerin sağlık durumlarının istikrarlı bir şekilde iyileştiğini, ilk 3 gün yoğun bakımda tedavilerinin süreceğini kaydetti.

Çin'in güneyindeki Guangxi vilayetinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen başka bir operasyonda, doktorlar birbirine yapışık iki kız bebeğini ayırmaya çalışmış, aynı akciğeri ve kalbi paylaşan bebeklerden birisi ameliyat sırasında hayatını kaybetmişti.