kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Başbakan Erdoğan'a törende İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Oğuz Özerden (ortada) tarafından trafo maketi hediye etti.

"Santralistanbul şehre yakışacak"

Ercan SARIKAYA- Güngör KARAKUŞ
Başbakan Erdoğan Santralistanbul'un ön açılış sergileri için yapılan törende "Silahtarağa tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" diye konuştu..
İLİŞKİLİ HABERLER
"Santralistanbul şehre yakışacak"
Silahtarağa Elektrik Santrali'nin 'santaralistanbul' adıyla Çağdaş Sanat Müzesi'ne dönüştürülmesi projesinin ilk ayağı tamamlandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca İstanbul Bilgi Üniversitesine tahsis edilen ve tamamen Eylül ayında faaliyete geçecek olan 'santralistanbul'un "Ön Açılış Sergilerinin açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle yapıldı.

FARKLI BİR ZENGİNLİK
Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan "santralistanbul''un ilk önemli buluşmasını gerçekleştirdiklerini dile getirerek, buranın 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'a çok yakışacağını, emeği geçenlere şükranlarını sunduğunu söyledi. Erdoğan, "Santralistanbul tarihin kültür ve sanatla buluştuğu istisnai bir mekan haline geliyor" dedi. "Santralistanbul'' projesinin kendilerine umut ve heyecan verdiğini dile getiren Erdoğan, "İstanbul, müze fakiri bir şehir. İstanbul'a bu yakışmıyor. İstanbul, müzeler noktasında çok zengin olması gereken bir şehirdir'' diye konuştu. İstanbul Modern projesine de atıfta bulunan Erdoğan, kendilerinden böyle bir istekte bulunulduğunda hiç tereddüt etmediklerini ve böylece kentin güzel bir müzeye kavuştuğunu kaydederek, şimdi de Silahtarağa elektrik santralinin bu hale gelmesiyle İstanbul'un farklı bir zenginlik kazandığını dile getirdi.

GELECEĞE MİRAS
Toplumların dünyaya yansıyan yüzlerinde devlet adamları ve ünlü komutanlarından çok sanatçılarının ve kültür adamlarının görüldüğünü anlatan Erdoğan, İngiliz toplumunun Sheakespeare'siz, Alman toplumunun Goethe'siz, İtalyan toplumunun da Leonardo da Vinci'siz düşünülemeyeceğini ifade etti. Erdoğan, Türk toplumunun da Mimar Sinan'sız düşünülemeyeceğini belirterek, gelecek nesillere, onların unutamayacağı mirasın bırakılmasının şart olduğunu vurguladı. Başbakan, birçok kültür ve medeniyetin beşiği olmuş, farklı inanç ve geleneklerden birçok toplumun asırlar boyunca dostça, kardeşçe yaşadığı İstanbul'da "santralistanbul'' un şehrin sembolleri arasında yeri olacağını kaydetti.
Haberin fotoğrafları