kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 12 Temmuz 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk

Kamu adına varlıkların kaçırılmasını engelledik

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, ATV ve Sabah'a el konmasıyla ilgili olarak, "Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı doğru değil. Kamu adına varlıkların kaçırılmasına mani olmak için oradayız" dedi..
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Bölge İdare Mahkemesi'nin TMSF'nin ATV ve Sabah'a el koymasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermesine ilişkin olarak ''Mahkeme burada enteresan bir karar verdi. Mahkemelerin kararlarına tabii ki saygılıyız, ama doğru bir karar değil, onu da burada belirtmek zorundayım'' dedi. NTV'nin canlı yayınına katılan Ertürk, medya sektörünün kendine özgü yapısı ve yönetme konusu ile işin hukuk tarafı nedeniyle bu konunun kendilerini son dönemlerde çok uğraştırdığını ifade etti. Ertürk, hukuk tarafında uğraştıkları yaklaşık 20 tane banka içinde yer alan bir kaç dosyanın kendilerini ayrıca biraz daha uğraştırdığını belirterek, "Bunların şöyle bir niteliği var. Neredeyse bir derin mekanizma bazı dosyaları himaye altına almış gibi görünüyor. Bu derin mekanizma kimdir, nedir çözemiyoruz tabii ama bazı yerlerde adeta bazı konularda çıkan mahkeme kararları bizi şöyle bir duyguya itiyor: Neredeyse 2 tane kanun var sanki. Biri bizim uyguladığımız, biri mahkemelerin esas aldığı'' diye konuştu.

VARLIK ORTADAN KALKAR
Ertürk, şunları kaydetti: "Mahkeme burada enteresan bir karar verdi. Mahkemelerin kararlarına tabii ki saygılıyız ama doğru bir karar değil onu da burada belirtmek zorundayım. Bir defa bu tür kararlarda çok kritik bir durum ortaya çıkıyor. El koyma kararı bir tedbir kararıdır. Yani kamu adına varlıkların kaçırılmasına, varlıkların kötü yönetilmesine, değer düşüklüğüne mani olmak için biz orada geçici olarak el koyma kararı alıyoruz. Bu bir tedbir kararıdır. Şimdi bu yürütmeyi durdurma kararı verildi. Yürütmeyi durdurma şu anlama geliyor: Biz oradan çıkacağız. Biz peki oradan çıktık. Dava esastan karara bağlanmadı. 1 sene sonra esastan karar çıktı ve biz haklı olduk. Peki biz gittik sonra o varlıklara baktık ki varlık ortada yok. Ne olacak şimdi bu?"