kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Nisan 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

''Vakıf yüzsüzleri'' deşifre edilecek

Yeni Haber
Yurt genelinde başlattığı çalışmayla yaklaşık 26 bin kişi ve kuruluşun yıllardan beri tek bir kuruş ödemeden vakıf arazisi arsa, iş yeri ve konutları kullandığını belirleyen Vakıflar Genel Müdürlüğü, anlaşmaya varamadığı ve ''vakıf yüzsüzleri'' olarak ilan ettiği 11 bin kişi ve kurumu kamuoyuna duyuracak.

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde vakıf eserlerinin envanter çalışmaları sırasında bugüne kadar tek bir kuruş ödemeden vakıf arazisi arsa, iş yeri ve konutları kullanan yaklaşık 26 bin kişi ve kurumun tespit edildiğini söyledi.

Ortaya çıkan manzara karşısında kurum olarak yaşadıkları şaşkınlığı ifade eden Beyazıt, şöyle devam etti:

''Bir kurum düşünün ki nerede, ne kadar gayrimenkulü var bilmiyor. Nerede, ne kadar dükkanı var bilmiyor. Ne kadar tarlası, bağı bahçesi var bilmiyor. Yaptığımız çalışmalar ile vakıf arazilerinin envanterini çıkardık. Çalışmalar tamamlandığında ise bu zamana kadar bize hiçbir kira ödemeyen, vakıf mallarında oturan 26 bin kişiyi tespit ettik.''

Daha sonra çıkarılan 4916 sayılı Vakıflar Kanunu ile vakıf mallarını bedelsiz kullanan kişi ve kurumlarla temasa geçtiklerini belirten Beyazıt,''Gelin ey işgalciler, geriye dönük 5 yıllık ecrimisil (bir malın kullanılmasından doğan yararların para ölçüleriyle takdiri) bedelini bize ödeyin, sizinle kira sözleşmesi yapalım'' dediklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Fakat bu 26 bin kişi, (Yahu bu devlettir, böyle gelir böyle gider, bunlar unuturlar) filan dediler. Hepsinin tespitlerini yaptık. Kanundan yararlanan yaklaşık 15 bin kişi ve kurum oldu. Bunlar, geriye dönük 5 yıllık kiralarını ödediler.''

''11 BİN YÜZSÜZÜ, LİSTELER HALİNDE İLAN EDECEĞİZ'

Tüm girişimlerine rağmen kendileri ile anlaşmaktan kaçınan 11 bin kişi ve kurum hakkında yasal işlem başlatacaklarını bildiren Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, bu kişi ve kurumlardan yasanın öngördüğü 5 yıllık süre ötesinde kira tahsilatı yapılacağını vurguladı.

Ayrıca söz konusu kişi ve kurumlarla ilgili işgal ve tahliye davaları açılacağını anlatan Beyazıt, sözlerine şöyle devam etti:

''Aralarında anlı şanlı kişi ve kurumların da bulunduğu 11 bin yüzsüzü, listeler halinde ilan ederek, kamuoyuna duyuracağız. Vakıf yüzsüzlerini açıklayacağız. Kimsenin bunları bedelsiz kullanmasına izin vermeyiz, vermedik. Bunların hepsinin tespitleri yapıldı, bilgi sistemine atıldı. Gelişmeleri, kamuoyuna şeffaf bir şekilde duyurmak suretiyle işlem yapacağız.''Beyazıt, ''Vergi Yüzsüzleri''nin mayıs ayının ikinci haftasında kutlanacak olan ''Vakıflar Haftası''nda kamuoyuna ilan edileceğini sözlerine ekledi.

(AA)