kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 19 Nisan 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

İthalata gözetim belgesi şartı

Yeni Haber
İthalatta gözetim belgesi şartı getirildi. Gümrük tarife istatistik pozisyonu (G.T.İ.P.) ve tanımı belirtilen eşyanın ithalatı ancak Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca düzenlenecek gözetim belgesiyle yapılacak.

İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı. G.T.İ.P ve tanımı belirtilen eşyanın ithalatı ancak Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca düzenlenecek gözetim belgesi yapılacak.

Gümrük tarife istatistik pozisyonundan 50 kilogram veya daha az miktarda yapılacak ithalat, CIF kıymetine bakılmaksızın gözetim uygulamasından muaf olacak. Düzenlenecek gözetim belgelerinin geçerlilik süresi altı ay olarak belirlendi.

Gümrük beyannamesinin tescili sırasında gümrüklerce tespit ve kabul edilen kıymet veya miktarın, gözetim belgesinde kayıtlı kıymet veya miktarının toplamı yüzde 5'ten daha az bir oranda aşması ithalatın yapılmasını engellemeyecek.

AB'DEN PİRİNÇ İTHALATINDA TAŞIMA SENEDİ ARANACAK

Öte yandan, Avrupa Birliği Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanmasına İlişkin Tebliğ değişikliği de, Resmi Gazete'de yayımlandı.

1006.30 gümrük tarife pozisyonlu "Yarı veya tam olarak değirmenden geçirilmiş pirinç (parlatılmış veya perdahlanmış olsun olmasın)" için Avrupa Birliği ülkelerinde yerleşik ihracatçı firma tarafından tarife kontenjanından faydalanmak isteyen ithalatçı adına düzenlenen taşıma senedi, gümrük yükümlülüğünün doğduğu tarihte ilgili gümrük idaresince aranacak.

(ANKA)