kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Nisan 2007, Çarşamba
Son Dakika
arama
atv
Kanal 1
ABC
Dışişlerinden Irak'a PKK notası
Yeni Haber
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Bilman, Irak'a verilen notada, sınır güvenliğinin sağlamasının, terör örgütü PKK'nın elemanlarının yakalanıp, Türkiye'ye iade edilmesinin ve BM'nin ilgili kararları çerçevesinde sorumlulukların üstlenilmesinin istendiğini ve notaya yanıt beklendiğini söyledi.

Bilman, haftalık basın toplantısında konuya ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin Irak'a güvenlik konusunda verdiği notadaki hususların gayet açık olduğunu, Türkiye'nin beklentilerinin açıkça ortaya konduğunu ve şu anda bir yanıt beklendiğini ifade etti.

Türkiye'nin Irak'a dostane yaklaşan komşu bir ülke olduğunu kaydeden Bilman, Türkiye'nin Irak'ın toprak bütünlüğü ile siyasi birliğini savunan bir ülke olduğunu, Irak'ı tehdit eden bir ülke olmadığını kaydetti.

Türkiye'nin bu çerçevede uluslararası alanda çalışmalar yürüttüğüne, hatta inisiyatif alan ülkelerin başında geldiğine dikkati çeken Bilman, "Bu konuda hiçbir tereddüt olmaması gerekir. Ama aynı şekilde Türkiye'nin Irak'tan güvenlik konusunda beklentilerinde de hiçbir tereddüt olmaması gerekir. Dolayısıyla Irak'a verdiğimiz notanın bu çerçevede değerlendirilmesini rica ediyoruz" dedi.

Irak Kürdistan Demokrat Parti (IKDP) lideri Mesud Barzani'nin yaptığı açıklamaların zamanlamasına ilişkin soru üzerine Bilman, "Beyanların ne zaman yapıldığı önem taşımıyor, bu beyanların yapılmış olması önem taşıyor. Bu beyanlarda söylenen hususlar açıktır" diye konuştu.

Bilman, "Türkiye Irak'tan sınır güvenliğini sağlamasını, terör örgütü PKK'nın elemanlarını yakalayıp, Türkiye'ye iade etmesini ve BM'nin ilgili kararları çerçevesinde sorumlulukları üstlenmesini resmi olarak istemiştir, buna cevap beklemektedir" dedi.

IRAK MERKEZİ YÖNETİMİNDEN KARARLI VE ACİL ADIM BEKLENTİSİ

Bilman, Türkiye'nin Irak'a gönderdiği notada, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Irak merkezi hükümetinden kararlı ve acil adımlar atmasını istediğini söyledi.

IKDP lideri Mesud Barzani'nin açıklamalarının ardından IKDP ile resmi ya da gayri resmi bir temas olup olmadığının sorulması üzerine Bilman, "Bizim muhatabımız Irak merkezi yönetimidir. Biz onlarla temas halindeyiz" dedi.Bunun dışında başka bir temas olup olmadığı konusunda bilgisinin bulunmadığını ifade eden Bilman, beklentilerinin Irak merkezi yönetiminden olduğunu vurguladı.

Sözcü Bilman, Irak'a verilen notaya beklenen yanıt konusunda belli bir zaman sınırlamasının olup olmadığının sorulması ve bazı basın yayın organlarında 2 haftalık bir süreden bahsedildiğinin hatırlatılması üzerine, "İki hafta gibi bir süreden bahsediliyor, ama bende böyle bir bilgi yok. Bizim notamızda, Irak merkezi hükümetinden bu konuda kararlı ve acil adımlar atması istenmiştir. Süre acildir" diye konuştu.

Türkiye'nin gündeme getirebileceği olası yaptırımlar çerçevesinde Habur sınır kapısının kapatılmasının söz konusu olup olmayacağının sorulması üzerine de Bilman, "Bu şekilde yaptırımlardan söz etmek, ayrıntılarına girmek doğru olmaz" dedi. Bilman, şu aşamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ve MGK bildirisinin bu konuda ortaya koyduğu unsurlar dışında söyleyecek hususun bulunmadığını belirtti.

Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Büyükelçi Oğuz Çelikkol'un, ziyaret ettiği ABD'ye, Barzani'ye ilişkin bazı rüşvet belgeleri götürdüğüne dair basında çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Bilman, "Yanında ne gibi belgeler olduğu konusunda bende bilgi yok. Ama şunu belirtmek lazım ki, Irak özel temsilcimiz bu ziyaretleri sırasında, gerek ABD gerek başka ülkelerle temasları sırasında, Irak ile ilgili bütün konuları gündeme getirmektedir" diye konuştu.

Bilman, bir başka soru üzerine, özel temsilcinin bir konferans vesilesiyle ABD'ye gittiğine dikkati çekerek, tabiatıyla yönetimle üst düzey temaslarının olduğunu ve bu temasları sırasında bütün Irak'a ilişkin unsurları muhataplarının dikkatine getirdiğini kaydetti.