kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ford Avrupa Başkanı.... John Fleming Türkiye’deki mevcut yatırım ortamı iş yapmak için ideal. Türkiye’de bulunmaktan ve yatırım yapmaktan mutluyuz.
Dünya devlerinden Türkiye'ye övgü

Türkiye'de yatırımları olan dev otomotiv firmalarının tepe yöneticileri, Türkiye'den övgüyle söz ediyor, her fırsatta Türkiye'ye güvendiklerini ifade ediyorlar.

Dünyanın üç büyük otomotiv devi Ford, Renault ve Fiat'ın tepe yöneticileri, her fırsatta Türkiye'de iş yapmaktan dolayı memnun olduklarını dile getiriyorlar. Bu üç firmanın tepe yöneticisinin farklı zaman ve ortamlarda Türkiye ile ilgili aynı şeyleri söylemeleri dikkat çekti. Ford Avrupa Başkanı John Fleming, Koç Topluluğu'yla ortaklıklarının yılllar geçtikçe daha da güçlendiğini belirterek, bu güçten Kocaeli tesislerinde üretilen Ford Transit Connect'in doğduğunu söyledi. Fleming, şöyle devam etti:

AB İÇİN DESTEKLİYORUZ
"Bugün, İngiltere'deki Southampton ile birlikte Kocaeli, Transit'in Avrupa'daki başlıca üretim üssü olmuştur. Koç ekibi, en son teknolojinin kullanıldığı bu tesisteki çalışanlarıyla ile birlikte profesyonellikleri ve kaliteye bağlılıkları ile ün kazandı. Transit, Türkiye'de 1967 yılından beri üretiliyor. Ancak bu üretim daha çok yerli pazar içindi. Kocaeli'nde şu anki modelimizin üretimine geçilmesiyle 2001 yılında bu durum değişmiş oldu." Fleming, Ford olarak Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini desteklediklerini de belirterek, 'AB'ye üyelik konusu politik ve ekonomik tartışma konusudur. Bizim kişisel görüşlerimizi soracak olursanız, Türkiye AB'ye üye olmalıdır' dedi. Ford Avrupa Başkanı John Fleming Türkiye'deki mevcut yatırım ortamının iş yapmak için çok ideal olduğunu belirterek istikrarın sürdüğü, enflasyonun ve faizlerin düştüğü sürece Ford olarak yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi. Fleming, hükümetin bugünkü çizgisini kesinlikle bozmaması gerektiğini belirtti.

EN İYİ KALİTE
Renault Uluslar arası Operasyonlar Başkan Yardımcısı Luc Alexandre Menard ise Renault'nun Bursa'daki fabrikasının uluslararası bir üretim merkezi durumuna geldiğini anlattı. Türkiye'de üretilen otomobilleri İspanya ve Fransa'da gördüğünü dile getiren Menard, araçların kalite olarak en iyiler arasında yer aldığını ve Oyak Renault'nun kaliteli iş yaptığını söyledi. Fransa'da üretilmeye başlanan yeni Clio'nun Bursa tesislerinde üretilmesinin, Renault için Türkiye'nin uluslar arası operasyonlarındaki önemini vurguladığını belirten Menard, 210 milyon Euro'luk yatırımın yapıldığı Clio ile, Oyak Renault'nun üretim kapasitesinin 2006 yılında 200 bin adete ulaşacağını hatırlatarak, "Bursa'da Megane Sedan, Clio Symbol'un yanı sıra yeni Clio'da üretilecek. Clio üretim kapasitesi 150 bin adet olacak. Üretimin yüzde 80'i ihraç edilecek" dedi. İhracatçılar Türk Lirasının değerli olduğundan şikayet edip, döviz kurlarının yükselmesi gerektiğinin altını çizerken, üretiminin yüzde 80'ini ihraç eden Renault ise verimliliğin önemine işaret etti. Türk Lirası'nın değerli olmasından şikayet etmediklerini ifade eden Menard, "İki yıldır Türk Lirası değerleniyor. Bu nedenle Bursa'da üretilen araçların faturası yükseliyor. Buna önlem olarak verimliliği artırmaya çalışıyoruz" dedi. Verimlilikte disiplinli olmayı öğrendiklerini ifade eden Menard, bunun sonucunda 2002'de 120 bin adet olan üretimlerinin, bu yıl 180 bin adete ulaştığını vurguladı.

TÜRKİYE'YE GÜVENİYORUZ
Fiat SpA ve Fiat Auto SpA CEO'su Sergio Marchionne, Fiat'ın Türkiye'yi ve Türk otomotiv sanayiini, kendi iç piyasası olarak gördüğünü söyledi. Bursa'da Fiat ve PSA Peugeot ve Citroen için üretilecek hafif ticari araçla ilgili olarak, "Bu ortaklık Fiat'ın Türk piyasasına olan güveninin ve Koç Holding'le uzun zamandır süre gelen başarılı ortaklığının sonucudur" diyen Marchionne, hafif ticari araç segmentinde Türkiye'de üretilen Fiat Doblo'nun Avrupa pazarlarına sunulduğunu anımsatarak, gelecekte küçük hafif Vanlarda Avrupa'da önemli gelişme beklediklerini aktardı. Marchionne, "Bu segmentin yıllık üretimi 200 bin adete çıkacak. Tüm tarafların desteği ile hedeflerimize ulaşacağız" diye konuştu.

1 2 3 4 5
 
DİĞER OTOMOTİV HABERLERİ
 Otomobil aşkı hiç bitmiyor
 At arabasından otomobile
 Türk imzalı araçlara ödül
 Türk yöneticiler kapışılıyor
 Oto Fuarı'mız uluslararası oldu
 Aküden motor üretimine
 1.2 milyon ekmek yiyor
 Türkler otomobilde gri rengi tercih ediyor
 Yarışlardan alnımızın akıyla çıktık
 Teknolojimizi yarına hazırlayalım
 İhraç projelerinde yerlilik oranı istenilen seviyede değil
 Asyalıların ikinci Avrupa çıkarması
 Otomobile olan aşkımız bitmiyor
 Trafikteki araç sayısı arttı otoyollar 1900 km'ye uzadı
 En büyük rakibimiz Doğu Avrupa ülkeleri
 Otomobil satışında "showroom" dönemi
 Kamyonda Türk damgası
 Türk otobüscülerin Avrupa çıkarması
 Bursa, Fiat'ın üç üretim üssünden biri oldu
 Türkiye dünyanın hafif ticari aracını üretiyor
 Ticaride ihracat yüzde 22 arttı
 Son 5 yıllık ihracat 1 milyon adedi geçti
 Ticari araç pazarı KOBİ'lerle büyüdü
 Ticarilere rekor dayanmıyor
 Şirket imajını, kullandıkları aracın markasıyla...
 Türkiye sevdalısıyız, kriz zamanı bile yatırım yaparız
 Türkiye'nin ilk otomobili Devrim
 Otomotiv Türkiye'nin teknoloji çıtasını yükseltti
 Üretim artışında dünya devlerini solladık
 Otomotivde yeni dönem 2006 Ocak'ta başlıyor
 Dünyada üretilen her 100 otonun 1'i Türk
 Montaj sanayinden %100 yerli otomobil üretimine
 Otomotiv ekonominin itici gücü
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu