Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Haberler Spor Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Magazin Sağlık Televizyon Yazarlar Kültür Sanat
 
24 Saat
24 Saat
ELLERİNİZİ SIK YIKAYIN... Araştırmalar, erkeklerin kadınlara oranla ellerini daha az yıkadıklarını gösteriyor. Kadınlar ise ellerini yeterince ovalamıyor. Bir iddiaya göre; kadınların ellerinde daha çok çeşitte bakteri bulunuyor.

Elma yiyin, çay için gribe geçit vermeyin

PROF. DR. MEHMET ÖZ
PROF. DR. MEHMET ÖZ
01.05.2009
Elma, brokoli ve çay; dünyayı tehdit eden 'domuz gribi'ne etki eder mi bilinmez ama yıllardır aşina olduğumuz normal griple savaşta çok başarılıdır!..
Grip virüsü, ofisinizde geç saatlere kadar kalıp üç kişinin işini tek başına üstlendiğiniz zamanları çok sever. Ayrıca; yolculuğa çıktığınız, hastalık öncesi gözlerinizin kızarmaya başladığı ve yorgunluktan çöktüğünüz zamanlar da, grip virüsünün en sevdiği dönemlerdir. Eğer sürekli olarak stres altındaysanız, grip virüsü tıpkı satıcının dikkatini başka bir yere çekmeye çalışan bir mücevher hırsızı gibi, vücudunuzun savunma sistemini çökertmek için zaman kollar.

Brokoli sevmez
Allah'tan bu virüsün sevmediği birkaç lezzetli şey de var! Örneğin elma, brokoli, çay ve kırmızı soğan... Bu besinler, 'kersetin' olarak adlandırılan flavanoidler açısından zengindir. Fiziksel yorgunluk sonucu, bağışıklık sisteminin çökmesi flavanoidler sayesinde belli ölçüde engellenebilir. Ellerinizi yıkamak ise, kendinizi virüslerden korumak için yapabileceğiniz en önemli şeydir. Bakterilerden ve mantardan bahsetmiyoruz bile... Sonuç olarak; 'kaçınılmaz şekilde' grip tehlikesiyle karşı karşıya iseniz hemen bir elma yiyin ya da çay için. Sonra da ellerinizi yıkayın!