Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
15 yaşındaki Figen Çelebi, "Bunu niye yaptılar bilmiyorum" diyor ve ekliyor: "Aramızda bir düşmanlık da yoktu. Hepimiz akrabayız sonuçta köyde... Fotoğraf: Halit SOLHAN

Ölenlerin kanları ellerimde kurudu

MÜJGAN HALİS
05.05.2009
Köyde herkes en az bir akrabasını kaybetti, nişan evinde. Babası, kardeşleri ve yeğeni can veren Ceylan Çelebi ağıt yakıyor: Babo biz sensiz ne yaparız!....
Sevgi ile Habip'i baş göz etmek için bir araya gelmişti köy halkı. İki genç nişanlanacak ve imam nikâhı kıyılacaktı, düğüne kadar da heyecanla Diyarbakır'da aynı çatı altında yaşamayı bekleyeceklerdi. Ama olmadı. İki genç âşık ve onlarla beraber köyden 42 kişi, gözü dönmüş saldırganların kurbanı oldu. 25 haneli köyde (tabi artık nüfusu 44 eksik) yanına ilk yanına yanaştığımız kişi, Sultan Çelebi ile Ceylan Çelebi. Ceylan, beşikteki bebeğiyle bekliyor ölülerini, o saatlerde kendi evinde olduğu için kurtulmuş. Ama babası Mehdi'yi, kardeşi Emine'yi, Kenan'ı, Veysi'yi, Mehmet'i ve dört yaşındaki yeğeni Abdullah'ı kaybetmiş. Babasının arabasına bakıp yakıyor ağıdını kendi dilince: "Babo babo bizi öksüz bıraktın, gittin, sensiz ne yaparız."

'BİR AĞABEYİM SAĞ KALDI'
70 yaşındaki annesi Sultan ise başın sağolsun dileklerimizi "Kimsem kalmadı, oğlum öldü, kızım öldü, torunlarım öldü. Benim nasıl başım sağolsun" diye yanıtlıyor. Abdulvahap Çelebi'yi kaybeden İrfan Ökten de ailesiyle yine aynı soyadını taşıyan saldırganlar arasında köydeki balık çiftlikleri yüzünden sorunlar yaşandığını söylüyor. Ailenin saldırıyı gerçekleştiren bölümünün bu evliliğe karşı olduğu ve aile fertleri arasında 10 gün önce şiddetli bir tartışma yaşandığı da dedikodular arasında. Haberi geçmek üzere birkaç saatliğine köyden ayrıldığımızda 44 kişi için kepçelerle mezarlar kazılıyordu. En acısı daçocuklar için kazılan büyükçe toplu mezardı. İşte yakınlarını kaybeden iki köylünün ağzından yaşadıkları dehşet anları:
Figen Çelebi (15): Hem gelin hem de damadın akrabası olan 15 yaşındaki Fidan Çelebi ise şöyle anlatıyor olanları: "Amcamın kızıyla teyzemin oğlunun nişan töreniydi. Birbirlerini seviyorlardı. Sevgi 22 yaşındaydı. Televizyonda güzel bir film başladı, ben de gitmekten vazgeçtim. Bir süre sonra silah seslerini duydum, hemen ışıkları kapattım. Annemi, babamı, iki ağabeyimi kaybettim. Bir ağabeyim de yoğun bakımda. Şu anda sadece bir ağabeyim yaşıyor sadece. Bu olayda gözaltına alınanların bu işi yaptı, buna inanıyorum. Silah sesleri kesildikten sonra amcamın evine gittim, herkes ölmüştü. Saldırganların bunu niye yaptıklarını bile bilmiyorum, aramızda bir düşmanlık da yoktu. Köyde hepimiz akrabayız zaten. Sevgi'nin evlenmesine karşı çıktıkları da yoktu."

HAMİLENİN KARNINA MERMİ
Hülya Çelebi:
"Ben ve arkadaşım o saatlerde evde peynir yapıyorduk. Silah sesleri yükselince, nişan nedeniyle keyiften silah sıkıldığını düşündüm önce. Yukarı çıkınca bana da ateş ettiler. Kapının arkasına koştum hemen, dört-beş kardeşim vardı evde, onların üstüne atladım kurşun gelmesin diye. Ama amcamlara gittiğimde herkes ölmüştü. Annem, babam, ablam benden küçük kardeşim, ninem, dört amcam, dört yengem, iki dayım ve eşleri, halam öldü. Halam hamileydi, karnına da ateş etmişlerdi. Şimdi koskoca ailede sadece dokuz kişi kaldık. Ablamı Babamın bir gözü yoktu. İki yaşındaki kardeşim iki yerinden vurulmuştu, yaralıydı, çok ağlıyordu. Amcamın kızına sarıldım, "Hediye neyin var," dedim. "Hiçbir şeyim ağrımıyor" dedi ve öldü. Elimde hala dün geceden kalma kanlar var, ölen herkese sarıldım, onlara dokundum. Vuranların yedisi kardeşti, bir de birinin oğlunu gözaltına almışlar."

SON NEFESİNDE SÖYLEDİ
Katliamdan sonra babasının da nişan evinde olduğunu öğrenen Abdurrahim Çelebi'ye, korkunç gerçeği yeni muhtar seçilen babası Mehmet Çelebi son nefesinde söyledi. Çelebi, babasını Mardin Devlet Hastanesi'ne götürmek için ambulansa koydu. Mehmet Çelebi, ölmeden saniyeler önce son nefesinde, "Oğlum, bizi vuranlar senin amcaoğullarındır" diyebildi. Aşırı kan kaybeden baba Çelebi, hastane kapısında can verdi. Bu olaydan soluğu jandarmada alan Abdurrahim Çelebi de, katliam zanlılarının Sultan Köyü'nde yaşayan amcaoğulları olduğu bilgisini verdi.