kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
22 Nisan 2009, Çarşamba
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Çizerler
Sabah Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Buzz
 
24 Saat
24 Saat
HINCAL ULUÇ
Hıncal'ın Yeri

Afife'nin on üçüncü yılı..

Giderek bu ülkenin en ağırlıklı sanat ödülleri gecesine dönüşüyor Afife.. 13. yılını pazartesi gecesi bir bayram havasında kutladık.. Nerden nereye geldiğimizi bu 13 yılın hepsinde bulunarak biliyorum.. Bu yüzden de kutluyorum..
Önce Haldun Dormen'i.. Bu ödülleri, düşünen, planlayan, ödül gecelerini on üç yıldır düzenleyen o..
Sonra Yapı Kredi Sigorta'yı.. Halk Sigorta'nın başlattığı geleneği, ayni sıcaklık ve sahiplenmeyle sürdürdükleri için..
Sıcaklık..
En güzeli de bu..
Çok sıcak bir gece yaşadık gene.. Sıcak ve hoş..
Hoşluklar Ferhan Ferzan İkizlerin çifte piyanosu ile başladı gene.. Dünya ünlüsü ve dünya tatlısı ikizleri son bir ay içinde üçüncü kez izlemek ne büyük şans..
Ve gecenin notları..
Korhan Abay'ın açış konuşmasını Türkan Saylan üzerine kurması muhteşemdi.. Türkan Saylan adını anar anmaz Lütfi Kırdar'da kopan ve dinmek bilmeyen alkış daha da muhteşemdi.. Korhan araya girmek istedi birkaç kez, alkışlar dinmedi.. Dakikalar, dakikalar.. Korhan "Biliyorum, sabaha kadar alkışlarsınız, ama bu geceyi de bitirmemiz gerek" diye yalvardı adeta..
Osman Şengezer'in geçen yıl yaptığı harika dekor değişmemişti ama, Afife Ödül Heykelciği değişmişti nedense.. İlhan Koman'ın o muhteşem Akdeniz Heykeli'nin replikasından niye vazgeçildiğini, niye o çok sıradan Tiyatro Simgelerine geçildiğini anlamakta güçlük çekiyorum.. Şimdi birisi çıksa da Oscar heykelciğini değiştirmeye kalksa mesela..
Geleneksel olan ödüldür, sponsorlar değişebilir. Her sponsor keyfine göre heykelcik yaptırırsa ne olur?. Haldun Dormen bu değişikliği nasıl onayladı bilemiyorum.. Yanlış.. Çok büyük yanlış..
Bu yıl aralık, ocak ve şubat aylarını resmen yaşamadım, korkunç ağrılar ve daha korkunç ağrı kesiciler yüzünden.. Tiyatrodan da uzak kaldım oldukça.. Bu yüzden ödülleri tartışmam, eleştirmem zor..
Notlarım var..
Bir defa Nevra Serezli ve Cihan Ünal, nasıl ödül alamadılar anlamam mümkün değil.. Aslında dalında aday gösterilmeleri yanlıştı.. Yılın Oyuncuları olarak yarışmalıydılar. Bu ikilinin performansı Türk Tiyatro Tarihinin doruklarındandı, 55 yıldır izlediğim.. Dünya çapındaydı, Broadway ve West End'de gördüklerim dahil.. Bu akıllara durgunluk veren iki performansı görmeyen, göremeyen jüri olabilir mi?. Afife Jürisi etki altında mı kalıyor, komplekslere mi kapılıyor?. Gecenin benim açımdan tek ayıbı buydu..
Yıllardır izlenimim şu.. Jüri, ödenekli tiyatroların, özellikle de İstanbul Şehir Tiyatrolarının fena halde etkisinde.. Ödüller genelde Belediyeye gidiyor. Jüride Şehir Tiyatrolarında yönetmen, oyuncu veya başka sebeble görev yapanlar ağırlıkta da ondan mı acaba?. Oysa asıl desteklenmesi gerekenler, ödeneksiz tiyatrolar.. Halkın parasını bol keseden, saymadan harcayanlar değil, gişe ile yaşamaya çalışanlar..Bunu en iyi bilen adam Haldun Dormen, yarışmanın başkanıyken üstelik..
Mediha Gökçer, Hale Eren ve Dikmen Gürün'e Onur ödülleri harika seçimlerdi . Bence Duygu Sağıroğlu da Onur Ödülü almalı, dekor ödülü, imkânsızlıklar içinde dekor yapan gençlerden birine mesela Sürmanşet'te aday bile olmayan Cem Yılmazer'e verilmeliydi. Sürmanşet'te çağdaş tiyatro için harika bir yaratıcı dekor vardı, alkışa layık, jüri fark etti mi?.
Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusunda yarışma kıran kıranaydı bence de.. Ayça Bingöl (Geçen yılın galibi) ve Dolunay Soysert de (2005 galibi) çok çok iyiydiler ama, ödülün Karatavuk'taki genç Mine Tugay'a gitmesine sevindim. Mine müthiş bir genç oyuncu ve onun daha evvel alınmış ödülü yok..
Gecenin güzelliğine gölge düşüren birkaç kıyafet zıpırı entel bozuntusu gene sahnede arz-ı endam etti.
Davetiyesinde "Koyu renk elbise" yazan bir galada, kot pantolonlu ve de hatta ceketsiz bir takım tiplerin salona nasıl alındığını, alınmak bir yana, ödül almak veya vermek için sahneye nasıl çıkarıldıklarını, yarışma Başkanı Haldun Dormen'e ve de ev sahibi, Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürü Murat Güvenel'e sormak isterim..
Afife'yi ikinci sınıf ödül görüntüsüne sokmak isteyenlere, önce kendilerine, sonra sanata, size ve bize saygısı olmayanlara kesinlikle ödün vermeyeceğinizi yarışma öncesi çok net açıklayın ve istenen kılıkta gelmeyenleri salona almayın.. Kapıdan dönsünler bir kez..
Cannes'da alıyorlar mı?.. Oscar'da alıyorlar mı?..
"Bu ödül umurumda değil" havasındakilere niye ödül veriyorsunuz ki?..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Ayrıntılar için lütfen tıklayın