kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

''Kene sprey''lerine ilgi arttı

Yeni Haber
İlaç ve kimya sanayi alanında faaliyet sürdüren bir firma tarafından üretilen, Sağlık Bakanlığı onaylı ''ante kene sprey''inden son bir ayda 100 bin satışı yapıldığı bildirdi.

İlaç ve kimya şirketinin müdürü Çiğdem Pekiner, kenelerden korunmak için, Sağlık Bakanlığı onaylı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından öngörülen, içinde etken madde oranı yüzde 0,5 oranında ''permethrin'' içeren kene kovucu sprey kullanılması gerektiğini söyledi.

Kene vakalarının son bir ayda artış gösterdiğini belirten Pekiner, vakaların normalde temmuz ayında yüksek seyretmesi gerekirken mayıs ayından itibaren artmasının ''şaşırtıcı olduğunu'' kaydetti. Vatandaşların ve bazı kurumların keneden korunmak için çeşitli yöntemler belirlediklerini ifade eden Pekiner, kene spreylerinin korunmada etkili olduğunu söyledi.

Kenelerin türlerine göre 800 çeşit ayrı hastalığı taşıyabildiklerini ve bunların başında Kırım-Kongo kanamalı Ateşi'nin (KKKA) geldiğini anlatan Pekiner, riskli yerlerin çalılık, çimlik alanlar, hayvanların bulunduğu yerler, piknik ve kamp alanları olduğunu ifade etti. Özellikle ağaçlık, ormanlık arazilerin yakınlarına ve yoğun çimlenmiş bölgelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Pekiner, risk grubundaki kişilerin giysilerine anti kene sprey uygulamasını önerdi.

''Keneden kaynaklanan ölüm vakaları üzerine son bir ayda 100 bin adet 'anti kene sprey' ürünü satışı yapıldı'' diyen Pekiner, önceki dönemlerde bu rakamın aylık 25 binde sınırlı kaldığını kaydetti. Pekiner, Türkiye çapında kendileri dışında Sağlık Bakanlığı onaylı 2 adet firmanın faaliyetini sürdürdüğünü kaydetti.

SPREYİN KULLANILIŞI

Firmada kimyager olarak görev yapan Orkun Cevheroğlu ise keneden koruyucu spreylerin, uygulanacak alana 15-20 santimetre yukarıdan püskürtülmesi gerektiğini belirterek, ''Giysiler giyilmeden önce uygulanır, kuruduktan sonra giyilmesi uygundur'' dedi.

Giysilerde spreyin etkisinin 15 gün boyunca kaldığını ve keneden koruduğunu bildiren Cevheroğlu, ürünün, kokusuz, yağsız olması nedeniyle giysilerde leke bırakmadığını ifade etti.

Spreyin, evdeki perde, halı, kanepe, duvar, pencere gibi keneyi uzak tutmak istenen her bölgede kullanılabileceğini anlatan Cevheroğlu, en önemli noktanın içerikteki etken madde ''permethrin''in yüzde 0,5 oranında kullanılması olduğunu söyledi. Cevheroğlu, ''ABD'de silahlı kuvvetlerde de haşere ile mücadelede bu tür ürünler kullanılmaktadır'' dedi.

Spreyin yeşil alanlarda doğrudan kullanılmasının doğal dengeyi bozucu özelliği ve diğer canlıları da öldürmesi nedeniyle uygun görmediklerini savunan Cevheroğlu, giysilerin üzerinde kullanılmasını önerdiklerini sözlerine ekledi.

Anti kene spreyinin 100 mililitreliği 5 YTL, 500 mililitreliği ise 15 YTL'den satışa sunuluyor.

(AA)