kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Fazla tuzlu gıdalar, tansiyonu da olumsuz etkiliyor.

Fazla tuz tüketimi kemik erimelerine neden olabilir

Gıdalara lezzet vermesi için eklenen tuz; sağlık için hem yararlı, hem de zararlı olabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Akören, tuzun yeterli miktarda kullanımının insan bedeni için gerekli olduğunu ancak fazlasının vücuda zarar vereceğini söyledi. Fazla tuz tüketmenin kemik erimelerine ve kilo alımına yol açabileceğini belirten Akören, şu önerilerde bulundu:

SINIRLAMAK ŞART!
* Sağlıklı beslenme programlarında, tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.

* Zayıflamak isteyenler vücutlarında biriken fazla suyun atılması için tuz alımını sınırlandırmakla beraber, bol bol egzersiz yapmalıdır. Ayrıca lenf kanallarını temizlemek için lenf drenaj masajı da yaptırabilirler.

* Sağlıklı bir beden için günde en az 1.5 gram tuza ihtiyaç vardır. Yetişkin ve sağlıklı bir insanın günlük tuz gereksimi 4-6 gram arasında değişir. Bu miktarın yüzde 65-85'i gün içerisinde işlenmiş gıdalardan, ekmekten, etten, balık ve yumurta gibi gıdalardan alınır. Sodyum yiyeceklerin öz yapısında doğal olarak bulunur. Hazır paketlenmiş yiyeceklere konan çeşitli katkı maddeleri, sodyum tüketiminin artmasına neden olur.

* Yüksek tansiyon ve diyabette tuzun sınırlandırılması veya diyetten çıkarılması gerekir.

* Şeker hastaları, damar sağlıklarını korumaya özen göstermelidir. Fazla tuz tüketmek, şeker hastalarının şeker seviyelerinin yükselmesine neden olur.

SEBZE VE MEYVE YİYİN

* Tansiyon hastaları, vücutlarındaki sıvı dengesini bozmamak için tuz alımını azaltmalıdır.

* Sodyumu azaltılmış tuzdan doktorlarının önereceği miktar kadar tüketilmelidir. İşlenmiş ve tütsülenmiş et ve ürünlerinden, konserve gıdalardan, kuruyemişlerden, et suyu tabletlerden, tuzlu bisküvilerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine sebze, salata ve meyve tüketilmelidir.