kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 20 Haziran 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Diyaliz merkezlerinden yaz tatili promosyonu

DİDEM SEYMEN / SAĞLIK SERVİSİ
Başta Antalya ve Bodrum olmak üzere Türkiye'deki birçok diyaliz merkezi, yaz boyunca ağırlayacakları hastalara hem tedavi, hem de tatil imkanı sunuyor. Bu turistik tedavi, büyük ilgi görüyor.....
İLİŞKİLİ HABERLER
Diyaliz merkezlerinden yaz tatili promosyonu
Diyaliz merkezleri hasta çekebilmek için tatil promosyonu veriyor. Antalya, Bodrum, Marmaris gibi turistlik bölgelerde diyalize girmek için çağrılan hastaların tüm konaklama giderleri ve tatil masrafları buralardaki diyaliz merkezleri tarafından karşılanıyor.

REKABET ÇOK BÜYÜK!
Türkiye'de 45 bin diyaliz hastası ve 750 de diyaliz merkezi var. Tüm diyaliz giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Türkiye için diyaliz merkezlerinin sayısı fazla olduğundan, hasta çekebilmek için kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Tatil yörelerindeki merkezler hastaları çekebilmek için tatil promosyonu veriyor. Alanya, Belek, Marmaris, Milas, Fethiye ve Datça gibi tatil yörelerinde açılan merkezlerde, diyaliz hastaları ücretsiz tatil yapma olanağı buluyor. Merkezler hastaların tüm konaklama giderlerini karşılıyor, turlar, geziler düzenliyor. Hatta 'mavi yolculuk' organizasyonları bile yapılıyor. Tatil fırsatlarından yerli turistler kadar yabancı turistler de faydalanıyor. Yabancı turistler için özel olarak açılan diyaliz merkezleri var. Yurtdışından her yıl binlerce böbrek hastası; tatil yapmak ve tedavi görmek için Antalya ve Bodrum'a geliyor.

ANTALYA GÖZDE!
Antalya, dünyanın dört bir yanından gelen böbrek hastalarına şifa dağıtıyor. Başta Almanya olmak üzere Japonya, Singapur, İsveç, Norveç, Amerika, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda ve diğer birçok ülkeden böbrek hastaları Antalya'ya akın ediyor. Bodrum ise; yabancı ve yerli diyaliz hastası turistlerin, tatil için ikinci tercihi konumunda. Bodrum'da bir süre önce diyaliz hizmetlerinin genişletilmesi sayesinde; artık daha çok sayıda yerli ve yabancı diyaliz hastası tatil, konaklama ve 'mavi yolculuk' gibi turistik programlarla birleşik bir tür sağlık turizmi hizmeti alabiliyor.

HAFTADA 12 SAAT TEDAVİ
Öte yandan, tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen diyaliz hastaları için de birçok alternatif var. Sinop, Çanakkale, Edirne ve Adapazarı gibi diğer birçok ildeki diyaliz merkezleri, evlerinin yakınında tatil yapmak isteyenler için ideal. Diyalize böbrek yetersizliği olan hastalar giriyor. Böbrekleri görevlerini yapmadığı için vücuttaki su ve atık maddeler filtre edilerek, vücuttan diyaliz makinesi tarafından uzaklaştırılıyor. Diyalize giren hastalar haftada 3 gün, tam 4 saat boyunca bu makineye bağlanıyor.
Haberin fotoğrafları