kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 8 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

G.Kore uçaklarında ASELSAN teknolojisi

Yeni Haber
ASELSAN'ın, Kore Aerospace Industries (KAI) ile savunma teknolojileri konusunda yaptığı işbirliği çerçevesinde, ASELSAN cihaz ve sistemleri KAI tarafından üretilen uçaklara entegre edilecek.

ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, 07 Kasım 2007 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında ASELSAN, Kore Aerospace Industries (KAI) ile savunma teknolojileri konusunda yeni bir işbirliğine açılım sağladı. KAI tarafından üretilen çeşitli maksatlı uçaklarda ASELSAN ürünü Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Çok İşlevli Göstergeler, Hava-Yer Telsizleri ve Dost-Düşman Tanıma Sistemleri kullanılacak.

Açıklamada, ASELSAN ürünü Ataletsel Seyrüsefer Cihazının, uçaklara takılan gelişmiş bir uçuş kontrol sistemi olduğu bildirildi. Çeşitli askeri uçaklarda kullanılmakta olan sistemin, uçuş sırasında uçağın dünya üzerindeki konumunu, hızını, irtifasını sürekli hesap ederek uçak bilgisayarına ve diğer uçuş cihazlarına seyrüsefer için gerekli olan verileri sağladığı belirtildi.

Hava platformlarında sayısal kokpit konfigürasyonun temelini ise Çok İşlevli Göstergelerin oluşturduğu kaydedilerek, çok sayıda sayısal ve analog arayüzü desteklemesi özellikleri sayesinde tüm kritik uçuş göstergelerini üretecek ve gösterecek yetenekte olduğu ifade edildi.
ASELSAN Hava Yer Telsizlerinin özellikleri ise şöyle kaydedildi:

"Taktik sahada hava-yer haberleşmesinin aldatma ve karıştırma gibi tehditlerden etkilenmeden sağlıklı ve etkin bir şekilde yapılabilmesine imkan sağlayan, HaveQuick I ve II frekans atlama özelliğine sahip telsizlerdir. 4300 Hava-Yer Telsizleri, harekat ihtiyaçlarına göre değişik konfigürasyonlardan oluşmaktadır"

KAI için üretilecek Dost-Düşman Tanıma Sistemlerinin günümüzde gerek askeri gerekse sivil alanlarda etkin olarak kullanıldığı belirtilerek, "Bu sistemler sayesinde dost kuvvetlerin birbirlerini tanımaları ve birbirlerine zarar vermelerini önlemek mümkün oluyor. Sivil havacılıkta ise IFF sistemleri hava trafiğinin kontrolünde ve otomasyonunda kullanılıyor" denildi.

(ANKA)