kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ruhsal sıkıntılar bedensel hastalık doğuruyor
Depresyon başka kliniklerdedir

Ruhsal sıkıntılar bedensel hastalık doğuruyor

Uzmanlar ruhsal sıkıntıların bedensel hastalıklara yol açtığına dikkat çekiyor: Bastırılmış öfkesi fazla olanlarda asabi hipertansiyon görülüyor. Sevgi gereksinimi yeterince karşılanamayanlarda ise, deri sistemine ait psikosomatik bozukluklar ortaya çıkıyor

Tüm bedensel hastalıkların ortaya çıkmasında psikolojik faktörler değişik ölçülerde rol oynar. Örneğin, kalp krizinin ortaya çıkmasında diğer birçok tıbbi kalıtsal faktörün yanı sıra, son dönemde yaşanan kaygıların ve depresyonun önemli bir payı vardır. Kişinin ruhsal durumunun kötü olması, onu bedensel hastalıklar geliştirmeye yatkın hale getirir. Uzun süreli ruhsal çatışmaları bulunan, işin içinden çıkamayan, kendi iç dünyasında ciddi krizler ve kaygılar yaşayan, gerilim ve şoklar yaşayan insanlarda bedensel hastalık gelişimi çok daha kolaydır. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı ve Konsültasyon Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, ruhsal sıkıntıların bedensel yakınmalar üzerindeki etkileri ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Bir hastalığın psikolojik mi, yoksa fiziksel mi olduğunu nasıl anlarsınız?
Buna ya psikiyatri uzmanları karar verir ya da ilgili diğer hekimlerle görüşüldüğünde durum ortaya çıkar. Hastalığın nedenlerini ortaya koymak hiç de o kadar kolay olmayabilir. Ancak psikiyatristler olarak, bir hastalığın bedensel kökenli mi, psikolojik kökenli mi olduğu konusunda genellikle bir-iki seans sonunda karar verebiliriz. Sadece hastanın bedensel yakınmalarını tanımak değil, hastayı bir kişi olarak tanımak çok önemlidir. Ortaya çıkan bedensel bir yakınma ile kişinin duygu durumu arasında bir ilişki olup olmadığına bakmak gerekir.

Hastalıklar hangi vücut dilini kullanıyor?
Mide bağırsak sistemine ilişkin psikosomatik bozukluğu olan kişilerin daha çok bağımlılık-bağımsızlık çatışmaları vardır. Bastırılmış ya da biriktirilmiş öfkesi fazla olanlarda asabi hipertansiyon (yüksek tansiyon) fazladır. Sevgi gereksiniminin karşılanamaması ya da yeterince ifade edilememesiyle ilgili çatışması olan kişilerde daha çok deri sistemine ait psikosomatik bozukluklar görülür. Bedensel yakınmanın ne olduğu kadar, o yakınmayı ortaya koyan kişinin psikolojisi de ele alınmalıdır. Psikosomatik hastalık söz konusu ise, tıbbi ilaçlar yeterli değildir. Psikolojik tedavi şarttır.

Daha çok kimler psikosomatik hastalıklardan yakınıyor?
Her yaş dönemindeki insanlarda psikosomatik hastalıklar görülebilir. Genelde bu insanların birçoğunun sorumluluk duygusu ve vicdan üst benliği yüksektir. İnsanlar arası ilişkilerde 'hayır' deme güçlüğü çekerler. Takdir ve kabul edilme gereksinimleri fazladır. Bir kısmı yetiştirilme tarzı olarak çocukluktan bu yana kendini yeterince ifade edemez. Çatışma ve gerginlikler karşısında beden dilini daha fazla ortaya koyar, hasta olduklarını daha sık ifade ederler. İlişkilerde "Başım ağrıyor" dediklerinde daha kolay kabul görürler. "Sıkılıyorum" demek yerine "Başım ağrıyor" demeyi tercih ederler. Psikosomatik hastalıkların oluşum süreci çocukluk çağına kadar uzanır. Bu insanların kendilerini sözel dille ifade etmeleri sınırlandırılmıştır. Bu gibi durumlar daha çok ilk çocukluk döneminden sonra, okul çağında görülür. Psikolojik ve sosyal travmalar, bu hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Kişinin yaşamında bir şeyler iyi gitmediği zaman psikosomatik hastalıklar da ortaya çıkar. Sınav, boşanma ya da evlenme dönemleri psikosomatik hastalıkları daha belirgin hale getirebilir.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Ruhsal Sıkıntılar Bedensel Hastalık Doğuruyor
 İlgilenin Zeki Olsun
 Kısırlığın Sebebi Psikolojik Olabilir
 Stresli Kişilik Ve Düzensiz Yaşam Kalp Hastalığına Zemin...
 Kanserden Korkmayın, Beyin Vazgeçmedikçe Beden Yenilmiyor
 Vücudu Toksinlerden Arındırmanın Yolları
 Kanseri, Kısırlığı Ve Kalp Krizini Ruhunuzu Güçlendirerek...
 Mide Şişkinliği
 Sevginiz Hayat Veriyor
 Rahat Uyumanın 5 Kolay Yolu
 Çay Kalp Krizini Önlüyor
 Kanserden Korunmak İçin Tayland Körisi
 Sağlıklı Bir Akşam İçin 10 Öneri
 Dikkatli Anne Bebeğindeki Sara Nöbetini Fark Eder
Sözlerinizi iyi süzün
Sözlerinizi iyi süzün
Sözcükler ağzınızdan çıkmadan önce onları filtreden geçiriyor...
Renkli ve lezzetli süper kokteyller
Renkli ve lezzetli süper kokteyller
Sıcak ya da soğuk ama illaki meyveli ve şekerli içkiyi yani kokteyli...
Edepsizlik ediyorlar!
Edepsizlik ediyorlar!
Türk tiyatrosunun ünlü ismi Ali Poyrazoğlu, Siyaset Meydanı...
Dostlukları sürüyor!
Dostlukları sürüyor!
Bir süre önce çekimleri biten 'Aşkımızda Ölüm Var' adlı dizide...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.