kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
  » Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
ABD öfkesi şehri hayalete çevirdi
ABD askeri kökten dinci

Felluce cehennemi

ABD Hayalet Öfke harekâtının ikinci gününde Felluce kent merkezine girdi; 40 direnişçi ile 15 sivil öldürüldü.

Felluce operasyonu sürüyor: Iraklı 40 direnişçi öldürüldü, bombardımanda 15 sivil de hayatını kaybetti. Kentte elektrik ve su kesik, yiyecek stoku azalıyor. ABD kent merkezini dün ele geçirirken, direnişçiler kentte 'Allahuekber' diye bant yayın yapıyor. 10 bin direnişçinin kente desteğe geldiği belirtiliyor.

ABD öfkesi şehri hayalete çevirdi

Amerika'nın 'Hayalet Öfke Operasyonu' ismini verdiği Felluce saldırısı sürüyor. Elektrik ve su verilmeyen, dükkânların kepenk kapattığı kentte, şu ana kadar 40'ı aşkın direnişçi ve 15 sivil öldü.

Irak, ABD Başkanı George W. Bush'un, savaşın bittiğini açıkladığı 1 Mayıs 2003'ten bu yana, en kanlı günlerini yaşıyor. ABD ordusuna bağlı deniz komandolarının 'Sünni Üçgeni'nin en önemli ayağı olarak gösterilen Felluce'ye yönelik saldırının başlamasından bu yana çıkan çatışmalarda 40'ın üzerinde direnişçi öldürüldü. Hastane kaynakları ise saldırıda en az 15 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. El Kaide bağlantılı Ürdünlü terörist Ebu Musab El Zerkavi yanlıları ile Irak dışından gelen militanların saklandığı iddia edilen Felluce dışında mevzilenen Amerikalı askerler, Irak kuvvetleriyle birlikte hava desteğiyle başlattıkları saldırıda kentin merkezine kadar ulaştı. Kobra helikopterleri ve F-18 ile F-16 savaş uçaklarıyla bombaladıkları kente giren Amerikalı ve Iraklı askerler, şiddetli çarpışmalar sonucu Felluce'deki tren istasyonunu ele geçirdi. Sürekli banttan yayınlanan 'Allahüekber' seslerinin duyulduğu kenti terk etmek isteyen halkı önleyen direnişçiler ise 35 Amerikan askeri ve 120 Iraklı askeri ele geçirdiklerini açıkladı. Gün boyu Felluce caddelerinde dolaşan maskeli direnişçiler, "Cihada katılın" sloganları attı.

ELEKTRİK VE SU YOK
Amerikan birliklerinin şehirde yolları kapadığı, tıbbi malzeme gelmesini engellediği, su ve elektriği de kestiği iddialarının da ardı arkası kesilmiyor. Direnişçileri sindirmek için düzenlenen saldırıda, kentteki bir klinik de bombalandı. Felluce'nin ana hastanesinden Dr. Sami Cumali, "Tıbbi araç gereç süratle tükeniyor, sadece birkaç kliniği açık tutabiliyoruz. Elimizdeki tek ambulansımız Amerikan ateşinde isabet aldı ve bir hekim yaralandı. 13 yaşında bir çocuk ellerimde öldü" diye konuştu. Jeneratörlerin çalışmadığı kentte iki gündür dükkânlar da açılmıyor. Halk susuzluktan şikâyet ediyor ve yiyecek stoklarının tükenmesinden endişe ediyor. Irak Başbakanı İyad Allavi'nin pazar günü açıkladığı olağanüstü hal kapsamında, Felluce genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

SÜNNİ PARTİ ÇEKİLDİ
Amerikan ordusunun "Hayalet Öfke'' adını verdiği saldırıda, düşmana takılan kod ad ise 'Aslan.'
Harekâtın bir hafta sürmesini planlayan Koalisyon güçleri, böl ve fethet stratejisi uyguluyor. 10 bin Amerikan ve 2 bin Iraklı askerin katıldığı saldırı öncesinde, 300 bin nüfuslu Felluce'de nüfusun yarıya yakını kenti terk etti. Dışarıdan 10 bine yakın mücahitin çatışmaya katılmak için şehre geldiği tahmin ediliyor. Nüfusun ağırlıklı olarak Sünni olduğu Felluce'ye düzenlenen saldırı, Iraklı Sünniler'in de tepkisini çekti. Ülkedeki en büyük Sünni parti olan İslami Partisi, ABD'nin direnişçilerin kalesi Felluce'ye yönelik saldırısını protesto etmek için hükümetten çekilmeye karar verdi. Ülkedeki eski yönetim konseyinin üyelerinden Adnan Paçacı da uzun sürecek bir saldırının 'ülkedeki öfke ve istikrarsızlığı körükleyeceği' uyarısında bulundu. Amerikan Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ise saldırıyla ilgili açıklamasında "Zor bir iş; vakit alacak" yorumunu yaptı ve çokuluslu güce ait bir helikopterin düşürüldüğü iddiasını yalanladı. İngiliz Independent gazetesi saldırının Irak halkının ABD'nin karşısında savaş çekme riski taşıdığını yazdı.

POWELL, GÜL'Ü ARADI
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Felluce operasyonundan önce ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın kendisini telefonla aradığını söyledi. Gül, operasyona ilişkin kendisine bilgi veren Powell'a "Sivil kayıpların çoğalmasının Irak'ta her şeyi bozacağı" şeklindeki endişesini dile getirdiğini aktardı.

DIŞ HABERLER

DİĞER DÜNYA HABERLERİ
 Amaç şahadet
 Arafat öldü, ölmedi, derin komada
 Belçika'nın 'Refah Partisi' kapatıldı
 "Bombaların anasına" 15 tonluk kardeş geliyor
 "Bush, agresif dış politikayı sürdürecek"
 "Blair, Irak Savaşı'nda hukuka aykırı davrandı"
 Mimikler gerçek karakter sanal
 Belçika'da Porsche krizi
 ABD'de ilk istifa Ticaret Bakanı Evans'tan geldi
ÖMER ÇELİK
Felluce, ABD ve Avrupa
ABD ordusunun Felluce'de...
Boşaltın merdivenleri
Boşaltın merdivenleri
2. devreden itibaren tribün merdivenleri doluysa maçlar başlamayacak.
Ersun Yanal mesaide
Ersun Yanal mesaide
Milli Takımlar Teknik Direktörü Yanal, Future Cup'ta 16 Kasım'da...
Yüce Divan sekizledi
Yüce Divan sekizledi
Meclis, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz ve beş bakanın ardından eski...
Gökkafes'te Yargıtay tedirginliği
Erdoğan'ın Gökkafes'teki toplantıya tepki göstermesi binanın yıkılma...
Başka Hakanlar ölmesin
Kapkaççılar tarafından cep telefonu için trenden atılarak öldürülen...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu