kapat
   
SABAH Gazetesi
 
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Omer Celik @ SABAH
 

Terörün zihinsel araçları

Terörün "zihinleri ele geçirme" yeteneği, fiziki zarar verme gücünden çok daha etkilidir. Terör taraftar toplamaktan tereddüt oluşturmaya kadar bir dizi eylemi "zihinsel araçlar"ı sayesinde gerçekleştiriyor.
Terörü araç olarak kullananlar da bu yapısından faydalanıyorlar en çok. Kuzey Osetya'da meydana gelen eylem insanın kanını donduracak kadar insanlık dışıydı.
Şu ya da bu davayı savunmak adına bizzat çocukları birer "araç" gibi kullanmayı esas alan bir eylemin kurgulanması bile ürkütücü. Yüzlerce çocuğu canlı kalkan haline getirerek savunulacak hangi dava var dünyada?
İnsanlığa karşı girişilmiş en büyük suç olan terör, arkasına "meşru dava"ları ve "insani değer"leri alarak "zihinleri ele geçirmeye" çalışıyor. Fakat "yöntemi meşru olmayan birşeyin amacının da meşru olamayacağı" bilinci buna direniyor. Terörün karşısındaki en büyük engel, "meşru olmayan yollarla meşru bir amaç elde edilemeyeceği" şeklindeki insanlık bilincidir. Bu nedenle terör bu bilinci hedef alıyor Bür tür "bilinç karartması" yaratmaya çalışıyor:
Herhangi bir terör eylemi ortaya çıktığı andan itibaren, bu eylemleri dünyayı paylaşmak isteyen güçlerin perde gerisinden organize ettiği iddiası ortaya atılıyor.
Buna göre, Irak'ta Fransız gazetecileri kaçıranlar ya da Türkleri öldürenler aslında "direnişçi"ler (?) değil, Fransa'yı ya da Türkiye'yi Irak'ta işgal güçlerinin yanında yer almaya zorlamak isteyen bazı odaklar.
Ya da Kuzey Osetya'daki eylemi yapanlar, aslında gerçekte Çeçen mücadelesi ile ilgisi olanlar değil, Rusya'nın Çeçen davası karşısındaki yöntemlerini meşrulaştırmasını ve Çeçen davasının dünya kamuoyu neznindeki itibarının kırlmasını sağlamak isteyen bazı odaklar.
Veya, terörle mücadelenin aslında gerçek birşey olmadığı, özünde dünyayı paylaşmak isteyen güçlerin içi boş bir propagandasından ibaret olduğu iddia ediliyor. Dünyanın masum bir yer olmadığını biliyoruz. Dünyadaki herşeyin "düz mantık"la açıklanamayacağı da açık. Fakat dünya masum bir yer değildir diye, her türlü masum olmayan eylemi sadece bazı büyük güçlerin komploları gerçekleştiriyor demek kadar mantıksız birşey yok.
Herşeyin "düz mantık"la açıklanamaması, olayların arkasındaki "sır perdesi"nin ancak "ters mantık"la açığa kavuşturulabileceği anlamına gelmiyor.
O nedenle büyük güçlerin komplolarını bahane ederek terör eylemlerini masum gösterme çabası, terörün eline en elverişli zihinsel aracı vermek olur
Gerçekten büyük güçlerin dünya üzerinde hiç masum olmayan, son derece tehlikeli manipülasyonları ve bilinç karartma yöntemleri var. Dünyanın yeni bir paylaşım stratejisinin nesnesi yapılmaya çalışıldığı da çok açık. Fakat bunların yanında, bunlardan bağımsız bir "küresel terör" de var. Büyük güçlerin manipülasyonları ile bağlantılı terörist organizasyonlar her zaman oldu yeryüzünde, bugün bunun yanında müstakil bir süpergüç olmaya yönelen "yeni terör" de bir gerçek artık artık. O nedenle, dünyanın acımasız bir paylaşıma sahne olmasına itiraz etmekle, terörle yan yana düşmek asla birbirine karıştırılmamalıdır.
Dünyanın haksız ve hukuksuz bir biçimde paylaşım savaşlarının nesnesi yapılmasına sahici bir itiraz, ancak terörle arasına kesin çizgi çektikçe anlam ve güç kazanabilir.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 İyilik bir eylem olmalıdır   / 30-08-2004
 Örs ve çekicin ötesinde   / 29-08-2004
 İnsanlık bilinci olmadan düzen fikri yaşayamaz...   / 27-08-2004
 Hümanizmin kaderi   / 25-08-2004
 Dünyayı ne yönetiyor?   / 23-08-2004
 Kahve isyankârdır...   / 22-08-2004
 Tarafsız kalma!..   / 20-08-2004
 Düzenin düğümü...   / 18-08-2004
 Kendinden kaçma!   / 16-08-2004
 Değişim, akıl ve vicdan...   / 15-08-2004
ÖMER ÇELİK
Terörün zihinsel araçları
Terörün "zihinleri ele...
NEBİL ÖZGENTÜRK
Camide konser verilir mi?
Berlin izlenimlerine bugün de...
SAVAŞ AY
Sevgi üzerine bir mini hikâye
Belki sizin oralarda da...
REFİK DURBAŞ
Yerli ilaç kalitesi...
Hemen herkes bu aralar yabancı...
HINCAL ULUÇ
Gülümsemekten korkmak..
Bir Pazar sabahı.. Alkent'te...
UMUR TALU
Ben de bir babayım
Bir çoğunuzun anne, baba olduğu...
EMRE AKÖZ
Kötülük: İçte mi, dışta mı?
Düşünüyorum: Acaba Ahmet...
Gaf bulaşıcı galiba!
Vali Arnold, ABD Başkanı'nın gaflarını aratmadı. Avusturya'da doğduğu...
Türk kurbanın ailesi tazminatını alacak
LİBYA, Almanya'daki La Belle adlı diskoda 1986'da yaşanan...
Atina'da affettirin: 1-1
Atina'da affettirin: 1-1
İlk yarı çok kötü oynayan Milliler, Fatih'le öne geçti ama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.