kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
29 Ocak 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Başbakan Erdoğan Davos'u terk etti

Giriş Saati : 29.01.2009 19:58
Güncelleme : 29.01.2009 23:23
Yeni Haber
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in de katıldığı ''Gazze Orta Doğu'da Barış Modeli'' konulu panelde konuştu.FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in, ''masada tek taraflı müzakere yaptığını, sadece El-Fetih ile bu müzakereyi sürdürdüğü sürece netice alamayacağını ve Filistin'in seçim kazanmış bir partisi olan Hamas'ın da masaya davet edilmesi gerektiğini'' belirterek, ''Türkiye'ye burada bir görev düşüyorsa biz her an varız, devreye gireriz, ama dediğim gibi tarafları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Eğer sadece El-Fetih'i al, diğerlerini dışarıda bırak, burada neticeye varılamaz'' dedi.

Davos Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen ''Gazze Orta Doğu'da Barış Modeli'' konulu oturumda konuşan Başbakan Erdoğan, ne yapılması gerektiğini ortaya koyabilmek için öncelikle konuyla ilgili durum tespiti yapılması gerektiğini söyledi.

Durum tespitine de 40 yıl öncesinden değil, Haziran 2008 sürecinden başlamak istediğini belirten Erdoğan, o dönemde 6 aylık sözlü ateşkes yapıldığını ve süreç içerisinde herhangi bir sıkıntının söz konusu olmadığını ifade etti.

Sözlü ateşkesin süresi içinde herhangi bir roket ve füze atışı olmadığına dikkati çeken Erdoğan, ancak İsrail tarafının bu arada abluka ve ambargoları kaldırmadığını belirtti.

''Gazze, Filistin insanlıktan tamamıyla tecrit edilmiş adeta bir hapishanedir'' diyen Başbakan Erdoğan, ''İsrail müsaade etmedikçe Filistin'e bir sandık domatesin sokulamayacağını'' söyledi.

İnsan olarak konuşmanın yanında bir Başbakan olarak da sözlerine devam edeceğini belirten Erdoğan, İsrail'e ziyaretinin ardından Filistin'e geçmek istediğinde sınır kapısında Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak yarım saat bekletildiğini vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak bugüne kadar İsrail'den gelen herhangi bir diplomata sınır kapılarında böyle bir şey uygulamadıklarını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben Sayın Olmert'e soruyorum; bu atılan füzelerde herhangi bir ölüm var mı? Verdiği cevap; hayır yok, ama füze atılıyor. Bu nasıl füze ki atılıyor, ölüm yok, nasıl iş bu? Kalitesi vs. bunlardan bahsediliyor, ama bu 6 aylık süre içinde 28 tane Gazze'de Filistinli öldürüldü, bu 6 ayın sonunu söylüyorum. Bunun arasında da hastanelerde elektrikler kesildi, gıda yok, kampanya maalesef felaket şekilde gidiyor. Biz operasyonlar başlamadan önce Türkiye olarak buraya insani yardım göndermeye başladık. Süreç zaten o zaman başlamıştı.

Hepimiz şurada insan olarak düşünelim. Bakın şunu peşinen söyleyeyim; ben anti-semitizmi insanlık suçu olarak gören biriyim, böyle bir Başbakanım. İslamafobiyi insanlık suçu olarak gören bir Başbakanım. Benim için Hristiyanmış, Museviymiş, Müslümanmış, bu noktada zulme uğradığında fark etmez. Benim için insan olmasıdır, ortak paydası budur. Böyle yaklaşırım insana, burada da böyle yaklaşmanın gayreti içerisinde oldum ve bütün bunlarla birlikte biz insani yardım gönderiyoruz, 15 gün kapılarda bekletiliyoruz. Kızılay 15 gün kapılarda bekletildi. Biz yardımlarımızı içeriye rica minnet görüşerek, konuşarak ancak sokabildik. Ve süreç içerisinde aynı sıkıntıları yaşadık. Bunları Sayın Perez biliyor veya bilmiyor, bilemem, ama diplomatlarımız bu süreci kendi aralarında devam ettirdiler, görüştüler.''

OLMERT'LE GÖRÜŞME...


Türkiye'nin İsrail ile Suriye arasında arabulucuk görevi üstlendiğini de belirten Başbakan Erdoğan, 27 Aralık'tan 4 gün önce İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le Ankara'da görüşme yaptıklarını hatırlattı.

''Özel temsilciler arasında 4 raund görüşmeler yapıldıktan sonra 5'inci raundu Olmert'le yaptıklarını'', özel temsilcilerin de katıldığını görüşmenin yaklaşık 5.5-6 saat sürdüğünü belirten Erdoğan, sözlerini şöyle devam etti:

''İsrail-Suriye 5. raundunu orada görüşürken, ben Sayın Beşar Esad'la telefonla irtibatımı kurdum, Özel temsilcim Dışişleri Bakanı Velid el Muallim ile görüşmelerini yaptı. Hedefimiz doğrudan görüşmelere nasıl geçeceğiz, bunu nasıl başaracağız, bunun çabası içerisindeyiz. İstiyoruz ki Orta Doğu'da barış egemen olsun, buna gayret ediyoruz. Bir araya gelemeyen bu ülkelerin temsilcileri bir araya gelir hale geldi, 'bu başarılmış' diyoruz. Bunları konuştuk ve bir-iki kelimeye kadar düştü. Bu bir-iki kelimeyi de hafta sonuna kadar detayları üzerinde konuşalım, müzakere edelim. Ondan sonra bu işi bu hafta sonu karara bağlayalım.

Bu arada bunu artık açıklamak zorundayım, Dışişleri Bakanım yanımda, özel temsilcim yanımda, Sayın Olmert'in de özel temsilcisi yanında Ben Sayın Olmert'e dedim ki 'Bakın şu anda Hamas'ın elinde esir bulunan askeri biz kurtarabiliriz, ama benim sizden bir ricam var, bu ricam şudur; bakın Reform ve Değişim Partisi Filistin'de seçim kazandı. Demokrasiyi konuşuyoruz ya, 'ileri demokrasi' diyoruz ya, hep demokrasiden yanayız ya, madem demokrasiden yanayız, o zaman bu demokratik mücadeleyi vermiş, halkın iradesiyle seçilmiş olanları bir defa saygıyla karşılamak durumundayız, severiz veya sevmeyiz. Şu anda o seçilenlerden Meclis Başkanı sizin elinizde esir. Bu hükümetin bakanları sizin elinizde esir, milletvekilleri sizin elinizde esir. Gelin bir paket yapalım, daha önce Sayın Abbas'a gösterdiğiniz o jesti burada da gösterin, bunları serbest bırakın.' Dedi ki 'Biz bunları serbest bırakırsak Mahmud Abbas kriz geçirir'. Böyle deyince, 'Peki' dedim; 'Elinizde çocuklar var, esir. Kadınlar var, esir. Gelin bunlardan bir paket yapalım, bunları serbest bırakın'. Dedi ki 'Yarın arkadaşlarımla görüşeyim, size döneceğim' ve 27 Aralık hala dönecek ve 27 Aralık'ta bombaların Gazze'de inmeye başladığını gördük.''


Erdoğan, Gazze'de bin 200'ü aşkın sivilin öldürüldüğüne, bunların içinde kadın ve çocukların olduğuna ve 5 bini aşkın yaralının bulunduğuna dikkati çekerek, ''Orantısız bir güç kullanımı var. Soruyorum size, insanca düşünelim, başımızı şöyle iki elimizin arasına bir alalım. İsrail'in elindeki silah gücü, kitle imha silahları da dahil acaba zerresi Gazze'de var mı, Filistinlinin elinde var mı? Bir şey biliyorsam, kesinlikle yok, ama burada orantısız güç kullanımı var'' dedi.

Birleşmiş Milletler Konseyi'nin bu durumun sonlanması için karar aldığını, ama İsrail'in bu kararı tanımadığını anımsatan Erdoğan, okul, cami ve hastaneler ile Birleşmiş Milletler'in binaları ve okulunun bile vurulduğunu, ama insanlığın bu durumu seyrettiğini dile getirdi.

Erdoğan, ''Ama aynı insanlık Gürcistan'da böyle seyretmedi. Ben Gürcistan'ın kapısına da insani yardımı getiren ilklerdenim ve oraya da koşan ilklerdenim, koştuk, ettik. İşte diyorum ki burada biz bu darbeyi yiyen, mazlum durumuna düşen insanlara hangi dindendir, hangi ırktandır ayrımını yapmadan yardımına koşma göreviyle hepimiz aslında görevliydik, ama ne yazık ki bu olmadı'' diye konuştu.

Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır gibi ülkelere gittiklerini, tüm Avrupalı liderlerle telefon diplomasisi kurduklarını, ama saldırıların üç hafta sürdüğünü belirten Erdoğan, ''Üç hafta süreceğinin haberini de BBC'den aldık, o ayrı bir mesele. Hakikaten de üç hafta sürdü'' dedi.

''ÇOK AĞIR FATURA ÇIKTI''


Başbakan Erdoğan, sonuçta çok ağır bir fatura ortaya çıktığını, Gazze'de alt yapı, üst yapının tamamen yok olduğunu ifade ederek, ''Sayın Genel Sekreter'in ifade ettiği rakam mümkün değil. Öyle 643 milyon dolarlarla bu iş çözülmez. 1 milyar, 2 milyar, 3 milyar dolarlarla bu iş çözülmez. Burada çok ciddi bir fatura var, ağır fatura. Burası da hiçbir ekonomik kalkınma imkanı olmayan Gazzelilerin üzerine yıkılmıştır'' değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yatıp kalkıp bir şey söyleniyor; Hamas, Hamas, Hamas. Kusura bakmayın Gazze'de sadece Hamas örgütünün mensupları oturmuyor ki Gazze'de sivil halk oturuyor. Hamas örgütü aynı zamanda bir Reform ve Değişim Partisi'nin bir değişik şeklidir, ama o hale dönüştüren de ne yazık ki seçimi kazandıktan sonra demokratik hakkını ona vermeyenlerdir bunun asıl vebali altında olanlar.

Şimdi bir dönem başladı. İsrail tek taraflı ateşkes ilan etti ve ertesi gün Mısır'da yapılacak toplantıda Hamas, o da ateşkes ilan etti. İstenen ne? Birisi bir yıl, birisi bir buçuk yıl diyor. Şu anda süre olarak böyle bir durum var. Bir diğer konu, ablukaların kaldırılması. İsrail bu ablukaları kaldırabilecek mi? Yani kapıları insanlığa açacak mı? Kapıların insanlığa açılması lazım, bu insanlar hapishanede mi yaşayacak. Eğer biz Cenevre Sözleşmesi'ni kabul ediyorsak, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni kabul ediyorsak, eğer insanca bir yaşama saygı duyuyorsak önce bu kapıların açılması lazım. İnsanların bir yaşam hakkını bir defa görebilmesi lazım.''

Başbakan Erdoğan, silahlar Mısır'dan içeri giriyorsa, Mısır'ın silahların girmesine izin vermemesi gerektiğini söyleyerek, ''Bu da ortada bir gerçek. Fakat eğer biz Filistin'i farklı bir devlet olarak görüyorsak ve bu konuda... Bu soru da enteresan bir soru. Bana öyle geliyor ki burada da bir tuzak yatıyor'' dedi.

''MASADA TEK TARAFLI MÜZAKERE''...


Bir başka konunun ''uzlaşma'', yani Hamas ve El-Fetih arasındaki süreci hızlandırmak olduğunu belirten Erdoğan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e, ''masada tek taraflı müzakere yaptığını, sadece El-Fetih ile bu müzakereyi sürdürdüğü sürece netice alamayacağını ve Filistin'in seçim kazanmış bir partisi olan Hamas'ın da masaya davet edilmesi gerektiğini'' söylediğini açıkladı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Beraber oturmanız lazım. Eğer bunu Birleşmiş Milletler yürütecekse Birleşmiş Milletler'in bunu yapması lazım. Temennim odur ki Birleşmiş Milletler burada bu işe ağırlığını koyar veyahut da ABD. Şu ana kadar ortaya koymadığı ağırlığını Sayın Obama'nın, benim isteğim, beklentim o; sessiz yığınların sesi olmasını bekliyorum, kimsesizlerin kimi olmasını bekliyorum. Buraya ağırlığını koymaları ve ağırlığını koymak suretiyle yalnız Condoleezza Rice ile Livni'nin imzaladığı mutabakat çerçevesinde değil, bunun yeniden ele alınması lazım. Eğer yeniden ele alınmazsa, bu danışıklı dövüş devam eder. Bu danışıklı dövüşün devam etmemesi lazım.

Hamas'ın hatalarından, yanlışlarından kesinlikle vazgeçmesi lazım. Türkiye'ye burada bir görev düşüyorsa biz her an varız, devreye gireriz, ama dediğim gibi tarafları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Eğer sadece El-Fetih'i al, diğerlerini dışarıda bırak, burada neticeye varılamaz.''


Başbakan Erdoğan, dünya barışı için Orta Doğu barışının şart olduğunu belirterek, bu sorunun sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ulusal uzlaşmanın sağlanması noktasında, kurulacak hükümette kesinlikle Reform ve Değişim Partisi'nin de yer alması gerektiği belirten Erdoğan, ''Ulusal uzlaşı hükümeti de böyle kurulmalı diyorum. Ancak ondan sonra seçimlere gidilmeli ve bu seçimlerden sonra kurulacak olan hükümet, ister beğenelim, ister beğenmeyelim Filistin halkının iradesine saygı duymamız gereken bir hükümet olmalıdır'' diye konuştu.

Erdoğan'ın ardından söz alan Şimon Peres Başbakan Erdoğan'a cevap verdi.

Başbakan Erdoğan, oturumun son konuşmacısı Peres'in ''sert'' sözlerinin ardından, oturum yöneticisinden, İngilizce konuşarak ''bir dakika'' süre istedi.

Panel yöneticisinin söz hakkı vermek istememesine karşılık, Erdoğan, Perez'e dönerek, şöyle konuştu:

''Sesin çok yüksek çıkıyor. Benden yaşlısın biliyorum ki sesinin benden çok yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir. Benim sesim bu kadar çok yüksek çıkmayacak. Bunu böyle bilesin. Öldürmeye gelince siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüz, nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum.

Ülkenizde başbakanlık yapmış 2 kişinin bana çok önemli lafları vardır. Filistin'e, tankların üstünde girdiği zaman, 'kendimi bir başka mutlu addediyorum' diyen başbakanlarınız var. Tankların üzerine çıkıp da 'Filistin'e girince mutlu oluyorum' diyen başbakanlarınız var. Ve bana sayılar veriyorsunuz. İsimini de veririm, belki merak edenleriniz vardır.''

Peres'in konuşmasının salonda alkışlanmasıyla ilgili olarak da Erdoğan, ''Şu zulme alkış tutanları da ayrıca kınıyorum. Peki çocukları öldürenleri kalkıp da alkışlamak öyle zannediyorum ki insanlık suçudur'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın, ''Sadece size, iki söz söyleyeceğim...'' sözleri üzerine, oturum yöneticisi, araya girdi.

Erdoğan, ''sözümü kesmeyin'' diyerek, ''Tevrat'ın 6. maddesi der ki öldürmeyeceksin. Burada öldürme var. Bu da çok enteresan'' diyerek sözlerini sürdürdü.

Biri Oxford Üniversitesinde profesör iki İsrail vatandaşının, İsrail'i eleştiren açıklamalarını da elindeki notlardan okuyan Başbakan Erdoğan, oturum yöneticisine de dönerek, ''Sana da çok teşekkür ediyorum. Benim için de bundan böyle Davos bitmiştir. Daha Davos'a gelmem. Siz konuşturmuyorsunuz. 25 dakika konuştu, 12 dakika konuştum. Olmaz.'' dedi.

Başbakan Erdoğan, daha sonra salondan ayrıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in eleştirilerini yanıtlarken panel yöneticisinin sürenin bittiğini gerekçe göstererek konuşmasını kesmesi üzerine bundan sonra Davos toplantılarına katılmayacağını açıklayarak salondan ayrıldı.

Başbakan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:

''Burada herkese aynı dakikayı verirler ona saygıyı duyarım, ama herkese aynı dakikayı vermedikleri zaman ona saygı duymam. Nitekim burada aynı dakikayı vermemişlerdir. Gördüğünüz gibi Şimon Peres'i 25 dakika konuşturmuşlardır, 12 dakika bizi konuşturmuşlardır. Bundan sonra da söz kesmek üzerine bina edilmiş bir anlayış. Bu kadar önemli bir konuyu görüşeceğimiz bir yerde kalkıp da bunu yarım saat, 35 dakikaya sıkıştıramazsınız. Bundan sonra da Davos'a katılmam.''

Bir gazetecinin İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in ''bağırarak konuştuğunu'' söylemesi üzerine Erdoğan, ''O da suçluluk psikolojisinin bir gereği. Suçlu olan bağırır. Suçun yoksa niçin bağırıyorsun'' değerlendirmesinde bulundu.

ERDOĞAN: UYSAL KOYUN DEĞİLİMDavos'taki Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında düzenlenen "Gazze Ortadoğu'da Barış Modeli" panelini terk eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile WEF Başkanı Klaus Schwab ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Oturumun sona ermesi konusunda derin üzüntüsünü dile getiren Schwab, "Sayın Erdoğan'a büyük bir saygım var, kendisiyle pek çok faaliyetimiz söz konusu. Bugün olanlara rağmen istikrarlı, barışçıl Ortadoğu yaratılmasına yönelik çabalarını destekliyorum" şeklinde konuştu. Oturumun işlenişine de değinen Schwab, "Bu oturumlarda Davos ruhunu yani, pozitif, yapıcı bir ruh oluşturmak istiyoruz. Bizim isteğimiz bugün de bu yöndeydi" dedi.

Başbakan Erdoğan da, "Barışçı, yapıcı tartışmaların sürdüğü Davos'a geldim ve uluslararası barış ve istikrardan yana olan duruşumuzu belirttim. Bu kapsamda Ortadoğu barış sürecinde İsrail-Filistin, İsrail-Suriye ve Lübnan ile yürütülen çalışmalar kapsamında süreçle ilgili görüşlerimi açıkladım" diye konuştu.

Son bir aydır Gazze'de süren dramla ilgili gözlemlerini Davos'ta ifade ettiğini açıklayan Erdoğan, "Konuşmamda özellikle barış mesajlarını ön plana çıkardım. Herhangi bir şekilde ne İsrail halkını, ne Peres'i, ne de Musevi halkını hedef aldım. Aksine bugün öğlen yapılan panelde de Anti-Semitizmin bir insanlık suçu olduğunu ifade eden bir lider olduğumu belirttim" şeklinde konuştu.

Usul açısından paneldeki adaletsizliğe değinen Başbakan Erdoğan, "Moon 8 dakika konuştu, ben 12 dakika, Musa 12 dakika. Buna mukabil Peres 25 dakika boyunca ve zaman zaman toplantı üslup ve adabı dışına çıkan bir tavırla konuştu. Davos ruhunun dışına çıkarak, bana karşı, beni hedef gösterip, ses tonunu yükselterek konuştu. Moderatör de paneli bitirmek istedi. Müdahale ederek söz aldığımda da görüşlerimi ifade etmeme imkan tanımadı" dedi.

Tepkisinin toplantı moderatörüne karşı olduğunu ve bitmek üzere olan toplantıyı terk ettiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, "O yüzden burada bu açıklamayı yapıyorum, çünkü burada da hedef saptırılabilir. Yumuşak başlayım ama uysal koyun da değilim" diye konuştu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, bir soru üzerine Davos'a önümüzdeki yıl dönmesi konusunu Schwab ile değerlendireceğini açıklayarak, "Tabii ki tepkim moderatöre olmuştur. Bu tür moderatörlerin olduğu Davos zevk vermez, barışa da gölge düşürür" dedi.

Bir başka soru üzerine Erdoğan, "Peres'in yaşına saygım nedeniyle sesimi yükseltmedim yoksa sesim ondan çok çıkar ve çok açık ifade etmek istiyorum doğru konuşmuyor. Tarih, siyaset bilimi onu yalanlıyor. Bu rakamların hepsi bizde var. Tabi 12 dakika biz, 25 dakika o konuşunca da adaletsizlik oluyor" ifadelerini kullandı.
Haberin fotoğrafları