kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
29 Ocak 2009, Perşembe
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Diş tedavisi de sosyal güvenlik kapsamına giriyor

Uğur BECERİKLİ / ANKARA
29.01.2009
Çalışma Bakanı Çelik, " Diş çekimi kapsam dışı tutulabilir ama başta koruyucu sağlık tedbirleri olmak üzere diş tedavileri kapsama girecek" dedi..
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, diş sağlığının da sosyal güvenlik kapsamına alınması için harekete geçti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, eczacılarla yaşanan sorunun zor bir süreç olmasına rağmen sonunda çözüldüğünü belirterek, "Yeni hedefimiz diş sağlığını da sosyal güvenlik kapsamına almak. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık" dedi. Diş sağlığının sosyal güvenlik çatısı altına alınmasıyla yeni bir aşamayı hedeflediklerini belirten Çelik, "Hem bazı milletvekili arkadaşlar hem de bürokrat ve sektörden temsilcilerle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Çelik, çalışmanın mart ayında tamamlanacağını ve nisan ayında Meclis'e gelebileceğini söyledi. Öncelikli olarak koruyucu sağlık hizmetlerini gündeme aldıklarını belirten Çelik, "Başta korucuyu tedbirler olmak üzere diş tedavileri de kapsama girecek" dedi. "Uygulamada diş çekimi kapsam dışı kalabilir" diyen Bakan Çelik, dolgu, köprü, kron gibi tedavilerin kapsam içine alınması gerektiğini söyledi.

ÖZELDE TEDAVİ
Çelik, film alınmasının da kapsama dahil olacağını söyledi. Mevcut durumda diş tedavileri SGK'lılar tarafından ancak devlet hastanelerinde yaptırılabiliyor. Ancak, hem yoğunluk hem de kısıtlı hastane ve doktor sayısı nedeniyle dolgu, kanal ve çürük tedavisinde günler, köprü-kron gibi tedavilerde ise aylar sonrasına randevu verilebiliyor. Hazırlanan değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından ise SGK'lılar diş hekimlerine yada özel hastanelere de giderek diş tedavilerini yaptırabilecekler.