kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
7 Aralık 2008, Pazar
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Çocuk Kulübü Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Sürpriz Alevi zirvesi

06.12.2008
Erdoğan, Alevi temsilcileriyle dün Dolmabahçe'de bir araya geldi. Görüşme sonrasında Doğan, "İsteklerimizi anlattık. Büyük ihtimalle seçimden sonra bir sonuca varılacak" dedi..
Başbakan Tayyip Erdoğan, dün Alevi Vakıfları Fedarasyonu Onursal Başkanı ve Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan ile bir araya gelerek 'tarihi' bir zirveye imza attı. AK Parti'nin iktidara geldiği 6 yılın sonunda, Erdoğan'ın daveti üzerine gerçekleşen zirvede Doğan, 2002'de İstanbul'da Türkiye ve Avrupa'daki 632 Alevi temsilcinin katılımıyla gerçekleşen ve 1200 delegenin oybirliğiyle kararlaştırılan 6 talebi dile getirdi. Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nde dün saat 16.50'de yapılan zirveye Doğan ile Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Doğan Bermek, Alevi Dernekleri Başkanı Metin Tarhan, Cem Vakfı Genel Müdürü Hıdır Akbayır ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Ali Rıza Uğurlu katıldı. Erdoğan'ın yanında AKP'nin Alevi kökenli milletvekili Reha Çamuroğlu ile Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Sait Yazıcıoğlu hazır bulundu. Doğan görüşme öncesi "6.5 yıl önce görüşme talebinde bulunduk. Son iki gün içinde önemli bir gelişme oldu. Başbakan kendi inisiyatifiyle görüşmek istediğini söylediler" dedi. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Doğan görüşmenin ardından da "İsteklerimizi anlattık. Birbirimizi tanıma, düşünceleremizi aktarma olanağı bulduk. Görüşme gayet samimi ve dostane bir hava içinde geçti. Gerek Başbakan gerekse bakanlar akıllarına takılan bazı konularda açıklık getirilmesi amacıyla sorular yöneltti" dedi. Erdoğan ve ilgili bakanların kendilerini dinlediklerini ve zaman zaman "Bu İslam anlayışıyla bugün egemen olan İslam anlayışı arasında bir çatışma çıkabilir mi?'' gibi tereddütlerini dile getirdiklerini bildiren Doğan, "Türkiye'de bin yıldır yaşayan Alevilik-Sünniliğin bugüne kadar hiçbir biçimde karşı karşıya gelmediğini anlattık'' diye konuştu.

"ALT YAPI HAZIRLANABİLİR"
Doğan "Konunun bugünlerde gündeme gelmesi, seçim yatırımı eleştirilerine yol açtı, sizce bu anlama geliyor mu? "sorusuna şu yanıtı verdi: "Seçim yatırımı havası kokan bir beyanda bulunmadılar. Devlet Bakanı Yazıcıoğlu'nun deyimiyle 'Sorunları çözmek zor olmaz' sonucu ortaya çıkıyor. Ancak 'hükümet meseleyi sahiplendi' diyebilmek için çok erken. Sonuçta Başbakan 'Seçimden sonra bu konuyu daha ileri götüreceğiz' demek suretiyle seçim yatırımı eleştirisini de böylece göğüslemiş oldu. Başbakan'ın deyimiyle 'görüşülmeye devam edilecek'. Büyük ihtimalle seçimden sonra bir sonuca varılacak. Bize ifade edilen beyanlar bunlar." Doğan başka soru üzerine "Hükümetin niyeti samimiyse, o güne kadar yapılacak görüşmelerde mesafe kat edilebilir. En azından altyapı hazırlanabilir" dedi.
Veli SARIBOĞA-Erdoğan YAPIK- Bülent AYDEMİR- Nergis DEMİRKAYA