kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Sunday Times'den "Başbuğ" yorumu

Yeni Haber
Genelkurmay Başkanlığı'nda beklenen değişiklik yurt dışında da dikkat çekti. The Sunday Times gazetesi, "sakin ve prakmatik olmakla tanındığı için askeri çevrelerde "buz savaşçısı' adlandırılan Orgeneral İlker Başbuğ'un, (Genelkurmay Başkanı) olması bekleniyor" diye yazdı. Orgeneral Başbuğ'un "Ustaca hazırlanmış, hükümeti soğutmayan açıklamalar"la tanındığını yazan gazete, "Başbuğ'un hükümete tesir etmede daha etkin olması bekleniyor" iddiasında da bulundu.

İngiltere'de Pazar günlerinde yayımlanan The Sunday Times gazetesi, "Buz Savaşçısı' Türkiye'de İslamcı yönetimin yükselişini geri püskürtmeye hazır" başlıklı uzun haber analizinde, Türkiye'deki son gelişmelere de dikkat çekerek TSK'nın liderliğinde yapılacak değişiklikleri, Genelkurmay Başkanlığına getirilmesi beklenen Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'u ve Türkiye'de ordunun rolünü değerlendirdi.

İstanbul kaynaklı, Jon Swain imzalı haber analizinde, "Türkiye, kendisini bir demokrasi olarak adlandırıyor ancak ordu hem zaman kanatlarda dolaşıp durdu. Askeri darbeler, son 50 yılda üç defa seçilmiş hükümetleri iktidardan uzaklaştırdı" diye yazdı.

Bu yüzden "Türklerin, silahlı kuvvetler komutanının, herhangi seçilmiş bir başbakan kadar ülkenin kaderini elinde tuttuğunu bildiklerini" savına yer veren gazete, "Bu nedenle yeni bir Genelkurmay Başkanının ataması, her zaman yakından izlenen bir olaydır" yorumunu yaptı.

İngiliz gazetesi, yeni Genelkurmay Başkanının Türkiye için "çok patırtılı" bir haftanın ardından seçileceğine işaret ederek, İstanbul'taki terörist saldırıya değindikten sonra Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerinde durdu.

"TÜRKİYE GEÇEN HAFTA SİYASİ KAOSUN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ"

"Türkiye'nin geçen Çarşamba günü siyasi kaosun eşiğinden geri adım atmayı başardığını" ancak, yargıçların çoğunun AKP'yi laikliği "erozyona uğratmaktan" suçlu bulduğunu kaydeden gazete, "Ergenekon soruşturması" kapsamında iki emekli generallerin cezaevinde olmasının "krize" katkıda bulunduğu yazdı. The Sunday Times, General İlker Başbuğ'un yeni Genelkurmay Başkanı olarak atanmasının beklendiğini belirtikten sonra şöyle devam etti:

"Yaygın olarak, sakin ve prakmatik olmakla tanındığı için askeri çevrelerde "buz savaşçısı' adlandırılan Orgeneral İlker Başbuğ'un, (Genelkurmay Başkanı) olması bekleniyor. Sandhurst'de eğitim gören 65 yaşındaki Başbuğ, önümüzdeki iki yıl (orduda) en üst görevi yürütecek. Müthiş bir askeri şahsiyet ve geçen yıl oyların yüzde 47'si ile seçilen ancak kendisini laik toplumun koruyucusu olarak gören ordunun tarafından güvenilmeyen Erdoğan hükümetinin dar bir siyasi çizgide hareket etmesini sağlayacak ideolojik bir şahin.

"Bu nedenlerden Başbuğ'un, Erdoğan'ın terfi etmeyi tercih edeceği general olmadığı kesin gibi. Görevi bırakacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt da bir şahindir ancak impulsif idi ve başbakan daha etkin bir manevra üstünlük sağlayabiliyordu."

"İNCE BİR ZEKAYA SAHİP"

İngiliz gazetesine konuşan ve ismi açıklanmayan "bir askeri kaynak"ın da "Erdoğan, Başbuğ'un selefine göre çok daha müthiş bir karşıt olduğunu görecek. Çok daha ince bir zekaya sahip" sözlerini de aktardı. Aynı kaynak, "Erdoğan, Başbuğ konusunda ihtiyatlı ve bir başkasını atamayı tercih ederdi" diye konuştu.

"Başbakanın Başbuğ'un atamasına karşı çıkacak anayasal yetkiye sahip olduğunu, ancak geçmişte bu yetkiye başvurulduğunda hemen hemen her defada geri teptiği"ni öne süren The Sunday Times, "Ve Erdoğan, geçen haftaki gelişmelerin kendisini kırılgan bıraktığını biliyor" iddiasında da bulundu.

"BAŞBUĞ HÜKÜMETE TESİR ETMEDE DAHA ETKİN OLUR"

Analizde "Başbuğ'un, Erdoğan'a, antidemokratik baskıların altına girmekten şikayet etmek için bahane vermeden, Hükümete tesir etmede daha etkin olması bekleniyor. Başbuğ, ustalıkla hazırlanan ve hükümeti soğutmayan açıklamalarla tanınıyor" yorumu da yapıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin kararının AKP hükümetinin demokratik reformları sürdürme yolununu açtığını, Erdoğan'ın yeni bir anayasa üzerinde çalışmaya başlaması beklendiğini kaydeden gazete, ancak kararın aynı zamanda "kendisinin ve askerlerin, (Erdoğan'ın) partisini, İslamcı faaliyetlerin herhangi bir sinyalı olup olmadığı konusunda yakında izleyeceği" anlamına geldiğini, bu nedenle Erdoğan'ın dikkatli olması gerekeceğini savundu.

Gazete "Eğer (Erdoğan) fazla uzağa gitmeye çalışıyorsa, AB onaylamazsa da, Başbuğ ve askerlerin, silahlı kuvvetler geçmişte yaptığı gibi ağır bir biçimde cezalandıracağı konusunda kuşku yok" iddiasında bulundu.

(ANKA)