kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Ağustos 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Nevşehir Üniversitesi'ne Ermenice bölümü geliyor

Nergis DEMİRKAY ANKARA
Erivan-Ankara arasında yeni yönetimle başlayan olumlu hava etkisini eğitimde de gösterdi. YÖK, Nevşehir Üniversitesi bünyesinde Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü kurulmasına izin verdi..
İLİŞKİLİ HABERLER
Nevşehir Üniversitesi'ne Ermenice bölümü geliyor
Ermenistan'da seçimlerin ardından koltuğa Sarkisyan'ın oturmasıyla başlayan yeni sürece Ankara da bir yenisini ekledi. YÖK, Nevşehir Üniversitesi bünyesinde Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü kurulmasına izin verdi. Türkiye, soykırım iddialarına karşı Ermenistan'ı ortak tarih komisyonu kurmaya ikna etmeye çalışırken, diğer yandan da aktif diplomasisini sürdürüyor. Erivan'a uçak seferi başlatan Ankara, eğitim açılımı da gerçekleştiriyor. Dışişleri'nin de görüşünü alan YÖK, Nevşehir Üniversitesi bünyesinde Ermeni Dili ve Edebiyatı Bölümü kurulmasına izin verdi. Talep Nevşehir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Hülagü'den geldi.

2009'DA AÇILACAK
Üniversitelerarası Kurul'un bu yöndeki teklifi ise 3 Temmuz'da yapılan YÖK Yürütme Kurulu'nda ele alındı. Toplantıda Nevşehir Üniversitesi bünyesinde, Ermeni Dili ve Edebiyatı, İbrani Dili ve Edebiyatı, Yunan Dili ve Edebiyatı ile Arap Dili ve Edebiyatı bölümleri kurulması uygun bulundu. Karar bir yazı ile Nevşehir Üniversitesi'ne bildirildi. Metin Hülagü, "Attığımız bu adım Dışişleri'nin de önünü açacaktır. İlişkilerdeki havayı yumuşatacak. En önemlisi Türkiye'nin bu konuda uzman ihtiyacını giderecek" dedi. Ermeni sorunu konusunda sürekli sertlik politikası izlendiğinden şikâyet eden Hülagü şöyle devam etti: "Kapıları kapatmak sorunu çözmüyor. Yazıp, çizmek, lobi yapmak, diyalogcu bir yaklaşım, daha akademik bir duruş sergilemek gerek. Üniversitelerimizde Ermenice ve İbranice çalışan çok fazla uzman yok. Arşivler açılsa kim inceleyecek? Onları inceleyecek donanımlı uzmanlara ihtiyaç var."