kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Haziran 2008, Çarşamba
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

ODTÜ'den ASKİ'ye yanıt

Yeni Haber
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, ''Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hiçbir zaman ODTÜ'den su analizi istemediğini'' ifade ederek, ''Bize ispat etmeleri gerekir. Etmedikleri takdirde halkı aldatmaktan, hem de bizim adımıza aldatmaktan dolayı yasal işlem başlatmak zorundayız'' dedi.
Kimya Mühendisleri Odasının, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü'ne Kızılırmak suyunun tahlilini yaptırdığını belirten ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç da ODTÜ'nün kurum olarak yasal bir girişimde bulunması halinde kendilerinin de gereğini yapacaklarını bildirdi.

Akbulut, ASKİ'nin ''ODTÜ'den alındığı iddia edilen su analiz raporları'' yayımlandığını belirterek, ODTÜ'nün böyle bir rapor hazırlamadığını bildirdi. Akbulut, şöyle konuştu:

''Bize ispat etmeleri gerekir. Etmedikleri takdirde halkı aldatmaktan, hem de bizim adımıza aldatmaktan dolayı yasal işlem başlatmak zorundayız. Kendilerine de bunu yazıyla bildirdim. 'Bu raporu bize iletin, bizim böyle bir raporumuz yok, aksi takdirde hakkınızda yasal işlem yapacağız ve suç duyurusunda bulunacağız' dedim.''

''Belediye, hiçbir zaman ODTÜ olarak bizden su analizi istemedi'' diyen Akbulut, şu görüşleri dile getirdi:
''Başka kurumlar bize su getirmiş olabilir. Fakat o suyun Kızılırmak'tan gelip gelmediği bizi ilgilendirmez. Biz, getirilen şişedeki suyun analizini yapmış oluruz. Bu da onun Kızılırmak suyu olduğu anlamında değildir. Analizi yapan kurum, numuneyi kendisi almak zorundadır.''

Kendilerinin yaptığı analizlerdeki değerlerle söz konusu analiz raporundaki değerlerin de birbirini tutmadığını kaydeden Akbulut, ''Limitin iki katı arsenik varken o rapor limitin onda biri olarak gösteriyor, '0.1 arsenik var' diyor. Halbuki bu gerçek dışı. Bizim cuma günü yaptırdığımız analize göre limitin iki katı arsenik var'' diye konuştu.

Bir soru üzerine, şehir suyunda arsenik olmadığını vurgulayan Akbulut, ''Şehir suyunda arsenik yok ama Kızılırmak'ta tehlikeli oranda, limitin iki katı arsenik var. Şu ana kadar Ankara'nın suyuna arsenik ulaşmamış. Cuma günü barajdan üç ayrı yerden analiz yaptık, üçünde de limitin iki katı arsenik var'' diye yanıtladı.

ASKİ GENEL MÜDÜRÜ KILIÇ'IN AÇIKLAMASI

ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç da Ankara'ya Kızılırmak'tan getirilen suyun son derece sağlıklı olduğunu, çeşitli kurumlar tarafından yapılan analizlerle de bu durumun kanıtlandığını belirterek, ''İsteyen her türlü sivil toplum kuruluşu ya da çeşitli odalar Kızılırmak suyunun tahlilini rahatlıkla yaptırabilir'' dedi.

ASKİ'nin yayın organlarında ve internet sitesinde yer alan çeşitli üniversite ve kurumlar tarafından Kızılırmak suyunun ''temiz'' olduğuna ilişkin tahlillerin yer aldığını bildiren Kılıç, ''Kızılırmak suyuna ODTÜ tarafından yapılan su tahlili de bunlar arasında yer alıyor. Kimya Mühendisleri Odası, ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü'ne Kızılırmak suyunun tahlilini yaptırmış.Çeşitli internet sitelerinde ve basında yer alan bu analiz raporlarına biz de kurumun bazı yayınlarında yer verdik'' diye konuştu.

ODTÜ tarafından da bizzat Kızılırmak suyunun tahlilinin yapılabileceğini ifade eden Kılıç, her zaman bilime saygı duyduklarını ve ODTÜ'nün de bilgisinden yararlanmak istediklerini söyledi. Kılıç, ''Kızılırmak suyunda insan sağlığını tehdit eden ne ağır metal ne de arsenik gibi herhangi bir oluşum söz konusudur. ODTÜ kurum olarak yasal bir girişimde bulunacaksa biz de gereği neyse yaparız'' dedi.

Rektör Akbulut, Kılıç'ın Kimya Mühendisleri Odasının ODTÜ'de analiz yaptırdığına ilişkin açıklamasını ise şöyle değerlendirdi:
''Kimya Mühendisleri Odasının getirdiği numuneyi ben almadım ki... Analiz şöyle olur: Bize analiz için gelinir, biz de gider yerinden numune alırız. Bize gelen o şişedeki analizidir. Bana pet şişe suyunu getirebilirsin, 'Kızılırmak'tan aldım' diye. Analiz yaptırırsın sonra da 'ODTÜ'nün Kızılırmak raporu budur' dersin. Kimya Mühendisleri Odasının nereden numune aldığını, bu suyun neyin nesi olduğunu ben bilemem. Ben sadece bana verilen şişenin analizini yaparım. Buna, 'ODTÜ raporu' denilemez. Numuneyi ben almadığım zaman o rapor benim değildir.''

ASKİ Genel Müdürlüğü, ASKİ, ODTÜ, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, DSİ ve Hıfzıssıhha Kurulu tarafından ''Kızılırmak suyunun insan sağlığını tehdit etmediğine dair yapılan analiz sonuçlarını'' açıklamıştı.