kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 22 Mayıs 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Uras: Yargı taraf olmamalı

Yeni Haber
ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisini, ''Yargının bu konularda taraf olmaması gerekir. Yargı mensupları, siyasi parti ve milletvekili gibi davranmamalı'' şeklinde değerlendirdi.

Çiftçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Abdullah Aysu ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, Uras'ı TBMM'de ziyaret etti.Aysu, çiftçiler olarak, dünyada yaşanan gıda krizinin süreklilik göstereceğini düşündüklerini ifade ederek, bu krizden etkilenecek olan Türkiye'nin de yeterlilikten uzaklaşacağını ve bir daha yeterliliği yakalamasının giderek güçleşeceğini iddia etti.

Üretim modelindeki aksaklık ve dış dinamiklerin yönlendirmesiyle desteklerin kaldırılması ve tarım arazilerinin bioyakıt enerji üretimi
için ayrılıyor olmasının bunun nedenleri arasında yer aldığını kaydeden Aysu, ''Bir arabanın deposu için kullanılan benzin, bir insanın bir yıllık yiyeceğini karşılayabilecek oranda tarım arazisinin oraya ayrılması anlamına geliyor'' dedi.

''ÇİFTÇİLERİN KURDUĞU İLK SENDİKA''

Abdullah Aysu, sendikalarının, ülkede çiftçilerin kurduğu ilk sendika olduğunu belirtti.Ufuk Uras da Aysu'ya, Çiftçi-Sen'i kurmakla önemli bir miladı gerçekleştirdiklerini söyledi.Artık AK Parti mağdurlarının örgütlü bir güç olarak mücadele ettiklerini ve bunun önemli olduğunu ifade eden Uras, ''AK Parti'ye karşı başlattığınız bu mücadele için sizi kutluyorum. Mağdur olan çiftçilerin ve köylülerimizin sesi, soluğu olacağınıza inanıyorum. Bu, çiftçilerin varoluş-yokoluş mücadelesi'' dedi.

Uras, Türkiye'de artık örgütlü bir çiftçi hareketinin olduğunu dile getirerek, ''Bu ülkede çiftçileri tasfiye etmek isteyenleri, bizim siyaseten tasfiye etmemiz gerekiyor. Burada da en büyük dayanağımız Tayyip Erdoğan'ın ayak takımı dediği çiftçi örgütlenmesi, sendikalarımız, meslek örgütlerimiz. Sadece siyaseti değil, toprağı da suyu da kirlettiler. Bunu, kirliliğe karşı bir mücadele olarak görüyoruz'' diye konuştu.

YARGITAY BAŞKANLAR KURULU BİLDİRİSİ

Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisinin ardından hükümet ile yargı arasında tartışma yaşandığını kaydeden Uras, yargının bağımsız olması gerektiğini ifade etti.Uras, yargının bu konularda taraf olmaması ve uluslararası sözleşmelere uyması gerektiğine de işaret ederek, şunları söyledi:''Yargı reformu belki bu açıdan gerekli. Yargı, siyasi parti gibi davranmamalı, yargı mensupları milletvekili gibi davranmamalı. Bakıyoruz, iktidar muhalefet ilişkisine; biri diyor 'dam üstünde saksağan', muhalefet diyor 'vur beline kazmayı'... Bu, laubaliliği kaldıracak bir mesele değil. Yargının bağımsızlığı çok önemli.''

AA