kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 10 Nisan 2008, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Yeni Cami Hünkar Kasrı'ndan çalınan 300 yıllık çinilerden bir kısmı da iade edilen eserler arasında.

Çiniler geri dönüyor

Perihan KORKMAZ / LONDRA
Türkiye'deki tarihi eserlerin üstünden çalınan ve üç yıllık takiple İngiltere'de ele geçirilen çiniler, dün Londra Büyükelçiliği'nde Türk yetkililere teslim edildi..
İstanbul'daki tarihi eserlerden çalınan, Türk ve İngiliz makamlarının işbirliği sonucu Londra Metropolitan Polisi (MET) tarafından 3 yıllık takiple ele geçirilen çiniler, dün Türkiye'ye teslim edildi. İstanbul Yeni Cami Hünkâr Kasrı'ndan çalınan 17'inci yüzyıla ait 12 karo İznik çinisi, İstanbul Cezeri Kasım Paşa Camisi'nden çalınan sekiz tam karo ve bir alınlıktan oluşan çini pano ve Amasya Merkez Mehmet Paşa Camisi'nin mimberine ait iki kanatlı mermer kapı, Londra Sotheby's Müzayede Evi'nde satışa çıkarıldı. Eserlerin müzayede evinin sırasıyla 2002, 2003 ve 2005 tarihli kataloglarında satışa çıkarıldığını Vakıflar Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu belirledi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün girişimleri ve MET'nin 3 yıl süren takibinin ardından eserlerin satışı durduruldu.

SATIŞ EDERİ 100 BİN STERLİN
Eserler dün Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği'nde Vakıflar Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi. MET yetkilileri eserlerin satış bedelinin 100 bin sterlin olduğunu söyledi. Hünkâr Kasrı'ndan çalınan çinilerden bir bölümü daha önce Haliç kıyısında bulunmuştu.