kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Nisan 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
SEVİNÇ VE HÜZÜN AYNI MEYDANDA YAŞANDI... İzmirliler, oylama sonucunu Cumhuriyet Meydanı’ndaki dev ekranlardan seyretti. İzmirlilerin sabah saatlerinden itibaren doldurduğu meydanr bir anda boşaldı.

...İzmir'de elde var hüzün

3 yıldır EXPO 2015'e ev sahipliği için hazırlanan İzmir, dün Paris'te yapılan oylamadan sonra büyük hayal kırıklığı yaşadı. İzmir, oylama sonucunda fuar için ev sahipliği fırsatını 21 oy farkla Milano'ya kaptırdı Paris'teki 700 kişilik Türk heyeti kadar İzmirliler de sonucun ardından hüsrana uğradı. Sonucun açıklanmasının ardından yaşanan ruh hali yine İzmirli olan şair Attilâ İlhan'ın dizeleri gibiydi: Elde var hüzün.....
Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan EXPO'yu İzmir'in kazanması için hükümetinden yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarından vatandaşlara kadar tek yürek olan Türkiye, dün oylamanın yapıldığı Paris'te büyük hayal kırıklığı yaşadı. İzmir'in kaderini değiştirecek ve yaklaşık 25 milyar dolarlık yatırımın akmasını sağlayacak organizasyon için 3 yıldır canla başla çalışan İzmir ve Türkiye, dün 65'e karşı 86 oyla ev sahipliğini Milano'ya kaptırdı. İzmir, EXPO 2015'in yapılacağı kentin belirleneceği tarihi oylama için EXPO Yürütme Komitesi, Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) organizasyonunda toplam 720 kişiden oluşan 3 ayrı heyetle Paris'e çıkarma yaptı.

ERKEN SEVİNÇ 27 DAKİKA SÜRDÜ
Dün Paris Porte Maillot'daki Palais des Congres'in (Kongreler Sarayı) Mavi Anfitiyatro salonlarında yapılan Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Genel Kurulu'nda İtalya ve Türkiye heyetlerinin nefesini tuttuğu oylama öncesinde Türkiye heyeti, İTO üyelerinin EXPO için hazırladığı şapka ve atkılarla binanın dışını şenlik alanına çevirdi. Aynı saatlerde İzmir'de de binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı'nı doldurmuştu. Ancak tüm Türkiye'nin akşam saatlerinde kutlamaya hazırlandığı sonuç, kendini sevinçli habere hazırlayan İzmir'de hüsran yarattı. Ruh halini en iyi yine İzmirli olan şair Attilâ İlhan'ın dizeleri anlattı: Elde var hüzün. Bu arada, oylama sonuçları belli olmadan gelen 'İzmir kazandı' haberleri 27 dakika süren bir sevinç yaşattı. Bu süre boyunca, Türklerden oluşan grubun heyecanı tüm Türkiye'de de sevinç nidaları ve alkışlarla karşılandı. Ancak, kısa süre sonra sonucun henüz belli olmadığı ve ardından da galibin Milano olduğu açıklandı.

İZMİR'E PEK ÇOK İSİMDEN DESTEK GELDİ
Sonuçların açıklanmasını yerinde izlemek için Türkiye'den 700 kişilik bir heyet BİE Genel Kurulu'na gitmişti. Heyette, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Bakanları Mehmet Aydın, Kürşad Tüzmen, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül yer almıştı. İzmir, ipi göğüsleyemese de Genel Kurul'da herkesin beğendiği bir sunum yaptı. Sunumda, TÜBİTAK Başkanı Nükhet Yetiş'in yanı sıra Mustafa Koç, Sezen Aksu, Güher- Süher Pekinel, Filiz Sarper Eczacıbaşı ve Ümit Boyner'e yer verildi.
Haberin fotoğrafları