kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Mart 2008, Salı
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

Lahor'da bombalı saldırılar: En az 24 ölü

CHA
Yeni Haber
Pakistan'ın Lahor kentinde bir polis merkezine ve bir eve düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda en az 24 kişinin öldüğü bildirildi.

Pakistan Federal Soruşturma Dairesi'ne ait yedi katlı polis karakoluna ve bir eve 15 dakika arayla düzenlenen iki ayrı saldırıda en az 200 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Polis, kentin iki farklı bölgesinde meydana gelen saldırıların, bomba yüklü araçlarla düzenlendiğini açıkladı.

Patlayıcı madde yerleştirilmiş bir taşıtla Pakistan Federal Soruşturma Dairesi binasına düzenlenen ilk saldırıda binanın duvarları çöktü ve pencere camları kırıldı. Saldırı, binanın parkında bulunan bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu meydana geldi. Buradaki patlamada 16'sı polis, 21 kişi hayatını kaybetti. Buradaki saldırıda ölenler arasında 3 yaşında bir kız çocuğu da olduğu kaydedildi. Ayrıca hastane yetkilileri, binanın yakınında bir okul bulunduğunu ve kendilerine yaralı olarak 32 öğrencinin getirildiğini belirttiler.

İkinci saldırı ise ev-ofis şeklinde kullanılan bir reklam ajansına düzenlendi. Saldırıda 2 çocuk ve evin bahçıvanın eşinin hayatını kaybettiği ifade edildi. Polis, saldırıların ikisinin de intihar saldırısı olduğunu açıkladı.

Federal Soruşturma Dairesi'nde patlama sırasında 200-300 kişinin çalışmakta olduğu, ölü ve yaralı sayısının artabileceği belirtiliyor.

Lahor kentindeki patlamalardan kısa bir süre sonra Avustralya kriket takımı güvenlik kaygıları nedeniyle yakında yapacakları Pakistan turunu iptal ettiğini açıkladı. Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, "Terör eylemleri, hükümetin bu belayla tüm kuvvetiyle mücadele etme kararlılığını bozamaz" dedi ve saldırıyı kınadı.

Bu yıl Pakistan'da meydana gelen şiddet olaylarında 500'ü aşkın kişi öldü. Geçen hafta da Lahor'daki deniz kuvvetleri okulunu hedef alan intihar saldırısında 4 kişi ölmüş, 14 kişi yaralanmıştı.

Pencap eyaletinin başkenti olan Lahor, aslında pek de saldırılara hedef olmuyordu. Bununla birlikte Ocak ayında Lahor'daki Yüksek Mahkeme binası da intihar saldırısına uğramış, 19 kişi ölmüştü.