kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 9 Mart 2008, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC

İşte üniversiteli Türk gençliği

Pervin KAPLAN HABER MERKEZİ
Gençler okudukları üniversiteleri puanına göre seçiyor. Siyasi olarak kendilerini sosyal demokrat olarak tanımlıyor. Kızlar erkeklerden daha fazla milliyetçi..
Eğitim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim Sen) Orta Doğu, Karadeniz Teknik, Çukurova, Ankara, Van Yüzüncü Yıl, Cumhuriyet ve Akdeniz üniversitelerinde okuyan bin 480 üniversiteli ile araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları öğrencilerin yarısının üniversite seçimlerini puanına göre yaptıklarını gösteriyor. Yüzde 51'i puanı tuttuğu için şu anda bulunduğu üniversiteye kayıt yaptırırken, 11.5'i kaliteli eğitimi, 4.3'ü ideali olduğu, yüzde 19.5'i ailesine yakın olmak için okuduğu üniversiteyi seçmiş. Üniversite öğrencilerinin yüzde 29.4'ü kendini sosyal demokrat, yüzde 26.7'si sosyalist sol-anarşist, 13.1'i milliyetçi, 10.2'si milliyetçi muhafazakar, yüzde 2'si de cumhuriyetçi olarak tanımlıyor.

SOSYALİSTLER ODTÜ'DE
Öğrencilerin öğrenim gördükleri üniversiteye göre siyasi eğilimleri dikkate alındığında kendilerine sosyal demokrat diyen en fazla öğrenci oranı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde. Öğrencilerin yüzde 42.7'si kendilerini sosyal demokrat olarak nitelendiriyor. En milliyetçi, yurtseverler öğrenci oranı yüzde 30.7 ile Karadeniz Teknik'te. ODTÜ'lerin yüzde 40.1'i ise kendilerini sosyalist sol ve anarşist olarak tanımlıyor. Öğrencilere göre üniversitedeki en önemli sorun öğrenim maliyetinin yüksekliği. "Bugünkü YÖK sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna yüzde 40'ı "üniversiteler özerk olmalı, YÖK kaldırılmalı" yanıtını veriyor. Üniversitelilerin yüzde 47'si de katsayıların kaldırılmasını istiyor. Öğrencilerin yüzde 49.4'ü Avrupa Birliği'ne tam üyelik için 'hayır' yüzde 39.4'ü ise 'evet' diyor.