kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Şubat 2008, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
ABC
Kemal Unakıtan

Bankalardan devlete 1 milyar YTL'lik bağış!

RAHİM AK
Bankalar açtıkları davaları kazandığı halde, Maliye'nin hazırladığı yeni bir yasa ile fazla ödedikleri 3 milyar YTL'lik verginin üçte birini almaktan vazgeçiyor..
Maliye ile enflasyon muhasebesi uygulaması nedeniyle davalık olan ve mahkemelerde davaları kazanan bankalar, Maliye'nin bu parayı geri ödememek için hukuki yolları sonuna kadar kullanma tutumu nedeniyle anlaşma yoluna gitti. Böylece Maliye'den yaklaşık 3 milyar YTL alacağı olan bankalar, bunun üçte birini devlete bırakıp geri kalan 2 milyar YTL'yi alabilecek.

MALİYE BAKANLIĞI ISRAR ETTİ
Bankalar 2001, 2002 ve 2003 yıllarını kapsayan dönemlerdeki kazançlarını enflasyon muhasebesi uygulayarak kârlarından indirmiş, ancak Maliye'nin bunu kabul etmemesi nedeniyle bu tutarları vergi olarak ödeyip ardından dava açmışlardı. Vergi mahkemeleri ve Danıştay'dan bankalar lehine karar çıkınca Maliye fazladan ödenen ve 3 milyar YTL'yi bulan bu vergileri geri ödemekle yüz yüze kalmıştı.

YASAL DÜZENLEME YAPILDI
Ancak edinilen bilgilere göre, Maliye Bakanlığı, Danıştay kararına rağmen bu parayı geri ödemeyeceğini ve kararın düzeltilmesi için Dava Daireleri Genel Kurulu'na gideceğini bankalara bildirdi. Bunun üzerine Bankalar Birliği ve bankaların üst yönetimleri ile bir araya gelen Maliye ortak bir çözüm üzerinde anlaştı. Maliye'nin tüm hukuki yollar tükenmeden verginin geri ödenmeyeceğine yönelik tutumu üzerine bankalar ve Maliye, anlaşmazlık konusu 3 milyar YTL'nin üçte birinin (1 milyar YTL) traşlanması, geri kalan üçte 2'sinin ise (2 milyar YTL) ödenmesi konusunda anlaştı. Bunun üzerine, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan bu farkın üçte 2'sinin ödenmesini sağlayacak yasal bir düzenleme yaparak bunu Bakanlar Kurulu'na yasa önerisi olarak gönderdi. Yasanın kısa zaman sonra onaylanıp Meclis'e getirilmesi bekleniyor. Maliye kaynakları yasal düzenlemenin bankalarla gönüllü anlaşma üzerine kurulduğunu belirtiyorlar. Kaynaklar, "Bankalar isterlerse bu yeni düzenlemeyi kabul edecekler. İstemezlerse Maliye tüm yasal yollar tükenene kadar ödemeyi yapmayacak" şeklinde konuşuyorlar. Aynı kaynaklar, bankaların Maliye'nin düzenlemesine gönüllü olarak katılacaklarını kendilerine beyan ettiklerini kaydetti. Konuyla ilgili davaların birleştirilmemiş olması ve her davanın diğerine emsal (örnek) teşkil etmiyor olması Maliye'nin elini kuvvetlendiriyor.
Haberin fotoğrafları