kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 13 Aralık 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Bu enflasyonla nasıl faiz indirilir?

Merkez Bankası'nın bugünkü kritik faiz toplantısı öncesinde uluslararası kredi derecelendirme kurumu Fitch, önemli uyarılarda bulunarak Türkiye'nin sadece yerel para cinsinden kredi notunu yükseltti * Fitch, enflasyonun hedefi iki katını aştığı bir ortamda Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine gitmesinin büyük risk oluşturduğuna dikkat çekerek, "Anayasa tartışmaları gerilimi tırmandırabilir" dedi ..
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, enflasyonun hedeflerin iki katı üzerinde olduğuna dikkat çekerek, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam etmesinin dezenflasyon sürecinde risk olduğunu bildirdi. Fitch, yıllık enflasyonun yüzde 8.4 olduğu hedef enflasyonun ise yüzde 4 olduğu ortamda Merkez Bankası'nın yüzde 16.25 olan faizini indirirse bunun yadırganacağını ileri sürdü. Fitch'den yapılan açıklamada, cari işlemler açığının ise 2008'de 46 milyar dolar ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYH) yüzde 7.7'si olmasını bekledikleri açıklandı.

İÇİ BOŞ NOT ARTIRIMI
Fitch, kamu finansmanı, gelir düzeyi ve ekonominin yapısındaki iyileşmeyle Türkiye'nin YTL cinsinden kredi notunu BB'ye yükselttiğini de açıkladı. Fitch aynı zamanda uzun vadeli döviz cinsi notunu ise BB- olarak teyit ettiğini ve görünümün durağan olduğunu belirtti. Uzmanlar, Fitch'in yerel para cinsinden kredi notunu artırmasının bir önemi olmadığını söyleyerek, piyasalarda dikkat alınan kredi notunun döviz cinsi kredi notu olduğunu anımsattı.

ANAYASA, GERİLİMİ ARTIRIR
Fitch'in Gelişmekte Olan Avrupa Piyasaları Başkanı Edward Parker, "Bu yazdan beri siyasi risklerde görülen azalma, YTL cinsi not artırımında etkili oldu" dedi. Döviz cinsi notunun küresel finansal ortamın daha da zorlaştığı ortamda, Türkiye'nin yüklü dış kaynak ihtiyacıyla sınırlandığını belirten Fitch, GSYH büyümesinin bu yıl sonunda yüzde 4.3 olmasını beklediklerini açıkladı. Fitch siyasi riskin Türkiye'nin kredi notları üzerinde baskı yapan önemli bir unsur olduğunu belirterek, "Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından ılımlı İslami AKP ve laik kurumlar arasındaki gerginlik bu yazdan bu yana azaldı. Ancak anayasada yapılması planlanan değişiklikler gerilimi artırabilir. Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde askeri bir çatışma içine girme riski de bulunmaktadır" dedi. Açıklamada Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının da kredi notunun düşük olmasında önemli bir nokta olduğu belirtildi.
Haberin fotoğrafları