kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Aralık 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Şapkasız sokağa çıkmayın

Bu kışın en gözde aksesuvarlarından biri şapka. Eğer küçük yüzlüyseniz melon, cazibeli olmak istiyorsanız tüllü, boynunuz uzunsa büyük model bir şapka tercih edebelirsiniz ..
19'uncu yüzyılda kadınların vazgeçemediği aksesuvarların başında gelen; modeli ve ihtişamı ile bir statü sembolü olarak görülen şapka, zamanla eski önemini kaybetti. 'Olmazsa olmaz' bir parça konumundan çıkıp, ara sıra kullanılan, giysileri tamamlayan bir aksesuvar haline geldi. Tabii zaman zaman eski günlerine geri döndüğü dönemler de oldu. İşte şimdi yine şapkanın 'moda' olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Geçtiğimiz aylarda düzenlenen moda haftalarında şapka, tasarımcıların koleksiyonlarında sıklıkla çıktı karşımıza... Hermes'ten Sonia Rykiel'e, Louis Vuitton'dan Celine'e kadar hemen her markanın koleksiyonunda farklı şapka modelleri vardı.

HER RENK VAR
Bu yılın şapka modasında her tarza uyum sağlayacak, hemen her model ve renk şapkanın kullanılması dikkat çekiyor. Yani fötrden kaskete, kovboy modelinden deriye kadar aklınıza gelebilecek her tür modelle karşılaşacağız bu kış. Sezon şapkaları sadece modelleri değil, renkleriyle de farklı alternatifler sunuyor. Bu yıl çok moda olan bej tonları, pastel renkler, kırmızı, sezonun en trendy rengi gri ve her zamanki gibi siyah şapka modasında bayrağı önde taşıyan renkler olarak çıkıyor karşımıza. Tabii ekoseli, çizgili, logolu, desenli ve ve Sonia Rykiel koleksiyonunda gördüğümüz gibi örgü şapkaları da unutmamak gerek.

GÜÇLÜ KADIN FÖTR TAKAR
Dünyaca ünlü tasarımcılar da bu sezon birbirinden ilginç ve iddialı şapkalar tasarladı. Özellikle Jean Paul Gaultier, defilelerinde koleksiyonu tamamlayan şapkalarıyla ilgi çekti. Oldukça farklı formlarıyla dikkat çeken bu sıradışı şapkalar, tüyler ve tüllerle zenginleştirilmişti. Tabii her şapka modeli herkese yakışacak diye bir şey yok. Herkesin, tipine ve amacına uygun bir şapka modeli seçmesi gerekiyor. Örneğin; güçlü ve maskülen görünmek isteyen kadınlar fötr, biçimli bir kafa yapısına sahip olan küçük yüzlüler melon, cazibeli ve gizemli kadını oynamak isteyenler tüllü ve tüylü, uzun boyunlular ise büyük şapkaları tercih edebilirler.
Haberin fotoğrafları