kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 1 Aralık 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
Yıllar içinde fiziksel olarak son derece yıpranan Kapalıçarşı yeni bir projeyle onarılarak eski günlerine kavuşacak.

Kapalıçarşı'da çökme tehdidi

Serdar CANIPEK SABAH
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, tarihi Kapalıçarşı'nın taşıyıcı sistemlerinin, yıllarca yer kazanmak için kesilmiş olduğunu söyledi..
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un kültür mirasları arasında önemli bir yer tutan Kapalıçarşı'nın fiziksel olarak kurtarılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Çökme tehdidi altında bulunan tarihi çarşının çatısındaki kurşunların bile çalındığını belirten Topbaş "Yer kazanmak, belki de bir dolap yapmak adına taşıyıcı sistemler kesilmiş. Önce çatılardan başlamak üzere bu duruma mutlaka bir son vereceğiz. Konu halen Bakanlar Kurulu'nda. En kısa sürede karar haline geleceğine inanıyoruz. Bunun ardından da gerekli restorasyonlara hemen başlanacak" diye konuştu.

PROJE MARTTA BAŞLIYOR
Topbaş ayrıca Süleymaniye'yi eski canlılığına kavuşturmak için hazırlanan projenin son aşamaya geldiğini belirterek "Tarihin çeyiz sandığı olarak gördüğümüz Süleymaniye'nin tekrar yaşanır hale getirilmesi için hazırlanan proje, son aşamasına geldi. Projeyi önümüzdeki marttan önce somut olarak başlatacağız. Gideceğin yeri bilmiyorsan, vardığın yer önemli değil. İstanbul uzun yılların ihmalinden kurtulmuş ve artık gideceği yeri bilen bir kent durumundadır. Projenin uygulanması sırasında bölgede yaşayan veya mülkü olan hiç kimse mağdur edilmeyecek" dedi.