kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Kasım 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Yardım çığlığı GALERİ

Yeni Haber
Kerç Boğazı'nda batan gemilerden sızan petrol Karadeniz'i tehdit ediyor. 30 bin kuş yaşamını yitirdi. Balık türleri tehlike altında.

*FOTOĞRAFLARLA EKOLOJİK FELAKETİN BOYUTUNU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...

Karadeniz'de batan gemilerden yayılan petrol ve kükürt Karadeniz'de yeni bir çevre felaketine neden oluyor.

Bölge Çevre Gözetleme Kurumu uzmanı Yelena Vavila, şiddetli rüzgarın denize dökülen petrolü temizleme çalışmalarını engellediğini belirterek, "Petrol su yüzeyine çıkıyor ve sonuç olarak su petrolden en az 5 yılda arındırılabilecek" dedi.

*"KALKAN BALIĞI BÜYÜK TEHDİT ALTINDA" haberini okumak için tıklayınız


Karadeniz'e dökülen petrolün su yüzeyinde kalması ve kanatları petrole bulaştığından sahilde çaresiz bir şekilde bekleyen kuşlar, bölgedeki çevre felaketinin boyutunu gösteriyor.

Pazar günü meydana gelen fırtınada, 4800 ton petrol yüklü Volganeft-139 adlı tankerin ortadan ikiye ayrılması sonucu petrolün önemli bölümü
denize yayılarak çevre felaketine neden olmuştu. Ortadan ikiye ayrılan petrol gemisinin çevre felaketine yol açtığını belirterek, denize en az 2 bin ton petrol döküldüğünü ve 30 bin kuşun bu yüzden telef olduğunu açıkladılar.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Yönetim Kurulu Başkanı Barbaros Gönençgil, Karadeniz'de batan gemilerden yayılan petrol ve kükürdün, ekolojik açıdan çok kirli olan Karadeniz'de yeni bir çevre felaketine neden olduğunu belirtti.

TÜRKİYE SAHİLLERİNE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Gemilerden yayılan petrol ve kükürdün, zaten ekolojik açıdan çok kirli olan Karadeniz'de yeni bir çevre felaketine neden olduğunu kaydeden
Gönençgil, hakim akıntılar sistemi nedeniyle kısa sürede Türkiye sahillerine ulaşması beklenen kirliliğin Karadeniz'deki canlı yaşamını
olumsuz etkilediğini anlattı.

Kazanın olduğu Kerç Boğazı'nın, Azak Denizi ile Karadeniz arasında bir biyolojik koridor olarak deniz canlılarının geçişlerini sağladığını belirten Gönençgil, bu bölgede yaşayan bazı deniz canlılarının Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tehlike altında olan türler olarak ilan edildiğini, kazaların, bu canlıları da etkilediğini ifade etti.