kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Zorunlu iniş yapan uçakta yangın

AA
Yeni Haber
Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkilileri seyrüsefer cihazlarındaki arıza nedeniyle teknik iniş isteğinde bulunan Mısır'a ait yolcu uçağındaki yangının, iniş takımlarındaki arıza nedeniyle uçağın piste sürtünmesi sonucu çıktığını bildirdiler.

AA muhabirinin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Mısır'dan Polonya'nın başkenti Varşova'ya giderken İstanbul Atatürk Havalimanı'na zorunlu iniş yapan 156 yolcu ve 7 mürettebatı bulunan Mısır tescilli MD-82 tipi yolcu uçağının seyrüsefer cihazları, İstanbul-Beykoz üzerinde arızalandı.

Arıza üzerine Atatürk Havalimanı'na teknik iniş isteğinde bulunan yolcu uçağı, Atatürk Havalimanı radarları vasıtasıyla piste yaklaştırılarak, inişe geçirildi.

Uçak, iniş takımlarının da arızalanması nedeniyle piste sürtünerek iniş yapabildi. Pistin ancak sonunda durabilen uçakta, sürtünmeden oluşan kıvılcımlar küçük bir yangına neden oldu. Havalimanı itfaiyesi yangına müdahale ederek yangını söndürürken, yolcular da uçaktan tahliye edildi. Hafif biçimde yaralanan bir yolcu ise havalimanı sağlık biriminde ayakta tedavi edildi.

Uçakta bulunun yakıt boşaltılmaya başlanırken, tahliye işleminin ardından uçağın pistten çekileceği belirtildi.

Yetkililer, Atatürk Havalimanı'nın diğer pistlerinde herhangi bir trafik aksamasının söz konusu olmadığını, 2 pistin de iniş ve kalkışlara açık olduğunu, tahliye işleminin ardından üçüncü pistin yeniden trafiğe açılacağını bildirdiler.