kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Türkiye için felaket uyarısı

Yeni Haber
Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki PKK'ya yönelik muhtemel operasyon hazırlıklarını sayfalarına taşıyan The Times gazetesi, başmakalelerinden birini de bu konuya ayırdı. Gazete, "Türkiye'nin Irak'taki maceraperestliği tam bir felaketle sonuçlanabilir" uyarısında bulundu.

Makalede TSK'nin hükümetten operasyon için prensipte onay aldığını ancak meclisin onayını beklediği kaydedildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tezkere için hazırlıkların başladığını söylediğini hatırlatan gazete, "Başbakan Erdoğan, Irak'taki PKK üslerine yönelik operasyon baskısının siyasi ve askeri olarak dayanılmaz noktaya geldiğini düşünebilir ancak bütün maliyetine rağmen baskılara dayanmalı." çağrısında bulundu.

Gazete, Türk ordusunun herhangi bir operasyonunun Irak'ın tek istikralı bölgesinde kargaşa doğurabileceğini ve ABD ile stratejik ilişkileri de riske atacağını belirtti. Ayrıca gazete, "Türk askerleri de şimdiden daha büyük bir tehlike ile yüz yüze kalır." uyarısında bulundu.

Gazete yazıyı şöyle bitirdi: "Irak'ın işgali öncesi PKK gücünü kaybediyordu. PKK, Irak'ın durumunu kullanarak sınır ötesi hareket tehdidi yaşamadan saldırılar düzenlemeye başladı. Türkiye'nin operasyon isteği anlaşılır ancak olgunluk ve sabır göstermeli. Bunun karşılığında Irak ve ABD'nin desteği de gerekliyse Türkiye'ye PKK için verdiği sözü de tutmalı. Orta Doğu'daki yeni bir çatışma kimsenin yararına değil."

WP: BÜYÜYEN İHTİLAF ABD'Yİ ZOR DURUMDA BIRAKTI

Türkiye'nin Sınır ötesi operasyon olasılığının Irak yetkilileri arasında "alarm" yarattığı bildirildi. Washington Post gazetesi, Irak yetkililerinin kaygılarını yansıttığı haberinde ABD'nin kaygıları ile ilgili olarak da "Büyüyen ihtilaf ABD'yi zor durumda bıraktı" ifadesini de kullandı.
Washington Post, "Türk-Kürt ihtilaf tırmanırken endişeli Irak yetkilileri itidal çağrısını yapıyor" başlıklı haberinde, Türk ordusunun Kuzey Irak'a yönelik "bombalamanın tırmandırılması" ve "sınır ötesi operasyon tehdidi"nin "Irak yetkilileri arasında alarm ve sürpriz yarattığı" yorumunu yaptı. Gazete ayrıca terör örgütü mensupları için "Kürt ayrılıkçıları" ve "PKK savaşçıları" ifadelerine yer verdi.

Türkiye'de tezkere hazırlıklarına dikkat çeken gazete, son günlerde Türkiye'nin "Kürt ayrılıkçıları"na yönelik kampanyayı hızlandırdığını kaydetti. Gazete şöyle devam etti:

"Büyüyen ihtilaf, ABD'yi zor durumda bıraktı. Güçlü bir ordusu olan NATO müttefiki Türkiye, Irak savaşına destek olmak amacıyla ABD kuvvetlerine topraklarındaki üsleri kullanmalarına izin veriyor. Kürtler de, ABD'nin sağlam müttefiklerdir ve Irak'ın en huzurlu bölgesini yönetiyorlar. Zaten karmaşık olan Irak'taki savaşta yeni bir cephenin açılması, ABD'nin orada istikrar sağlama çabalarına zarar verir."

IRAK YETKİLİLERİNİN GÖRÜŞLERİ


Washington Post gazetesi, haberinde üst düzey Iraklı yetkilerin görüşlerine de yer verirken Iraklı yetkililerin "Büyük bir kara işgalinin pek olası olmadığına inandıklarını ancak Türkiye'yi Irak içerisinde yeni saldırıları düzenlemekten vazgeçmeye çağırdıkları"nı yazdı.

Gazeteye konuşan Irak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Labeed Abbavi de, Türkiye'yi kastederek "Iraklıları sorumlu tutamazlar çünkü Iraklılar, PKK'yı kontrol etmek için ellerinden gelenini yapıyorlar" dedi.

Buna karşın, "PKK savaşçılarının Kuzey Irak'taki dağlık kısmında adeta tam yetkili olduklarını, yollardaki denetim noktalarında bulundukları ve tam hareket özgürlüğünden yararlandıkları"nı kabul eden Abbavi, "Gerçekten bu unsurların bazılarının Irak dağlarından Türkiye'ye girmelerini engellemiyoruz" ifadesini kullandı.

"Samimi olarak bu yeni tırmanma, gerçek bir sürpriz oldu" diyen Abbavi, "Türkiye ile bir çatışmanın peşinde değiliz. Kesin olarak ihtiyacımız, bu sorunun diplomatik kanallardan ve danışmalar ve diyalog ile ele alınmasıdır" şeklinde konuştu.

İSTANBUL TOPLANTISININ ZARAR GÖRMESİ KAYGISI

Washington Post, Iraklı yetkilerin, yoğunlaşan şiddetin Kasım ayının başlarında İstanbul'da düzenlenecek olan Irak'a Komşu Ülkeler toplantısına zarar vermesinden kaygı duyduklarına dikkat çektikten sonra Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Mohammed El Askari'nin görüşlerini de aktardı.
Askari, Iraklıların sınırlarının dışından gelecek bir müdahaleyi kabul etmediklerini belirtirken Irak'ın içerisinden komşu ülkelere yönelik saldırıları gerçekleştiren grupları kınadığını söyledi. Askari, "Türkiye, Kuzey Irak'ın sınır köylerimizi bombalıyor ancak biz hala diplomatik çözüme inanıyoruz" ifadesini kullandı.

CRADDOCK:"TÜRKİYE'NİN SINIR ÖTESİ OPERASYONUNU DURDURMAK İÇİN YAPABİLECEĞİM FAZLA ŞEY YOK"


Öte yandan ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General Bantz John Craddock, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi.

Craddock, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak sınırındaki sorunla ilgili olarak sık sık Türk yetkililerle görüştüğünü belirterek, bununla birlikte Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine olası bir sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi.

Değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye'nin güneydoğu sınırlarında bir sorunla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Craddock, Ankara'nın terör
örgütü PKK ile probleminin sır olmadığını, Irak'ın kuzeyini üs olarak kullanan teröristlerin sınırı geçerek Türklere saldırdığını belirterek,
"bütün sorun bu" diye konuştu.

Amerikan ordusunun görev alanı Irak sınırlarında biten komutanı General Craddock, NATO müttefiki Türklerle Irak'taki Amerikan güçlerine
gönderilen malzemelerin güvenli biçimde yerine ulaşması için yakın işbirliği içinde çalıştığını kaydetti.

ABD'nin Türkiye'ye karşı sorumlulukları olduğunu söyleyen Craddock, Ankara ile hala iletişim halinde olduklarını, NATO açısından
bakıldığında da Türkiye ile güçlü ortaklığı sürdürmek istediklerini kaydetti.Craddock, "NATO'nun terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye'de destek verip vermeyeceği" sorusunaysa bunun siyasi bir karar olduğunu ve NATO'nun değerlendireceğini vurguladı.

AJANSLAR