kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 11 Ekim 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC
MELİHA OKUR

KKR ile Sancak'ın yolu nasıl birleşti?

Okumaya gidince solcu, işadamı olunca liberal oldu!.. Üniversite yıllarında Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) üyesiydi. Bugün 1.5 milyar dolar ciro yapan ve ilaç dağıtımının yüzde 40'ından fazlasını kontrol eden Hedef Alliance'ın patronu. Aynı zamanda da Star Gazetesi ile Kanal 24'ün ortağı. Siirtli, 'seyit' ve Hz. Muhammed'in soyundan geliyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın hemşehrisi. Kamuoyu Ethem Sancak'ı "kızıl milyarder" olarak tanıyor. Örgütçü, vizyon sahibi ve Türklerin aksine çok ortaklı yapılarla büyümeyi tercih eden bir işadamı. En büyük özelliği arabası ve yalısıyla değil ofisindeki kütüphanesiyle öğünmesi...
Yığınla yabancı ve yerli ortağı var!..
Risk almaktan korkmuyor!..
Yaptığı yatırımlarla parmak ısırtıyor!..
Sağlık ve hayvancılık sektörü özellikle el attığı, ülke adına kafa taktığı iki önemli alan.
Geçen yıl imzaladığı sağlık yatırımı ise incelenmeye değer. Medical Park Sağlık Grubu'nun yüzde 50'sinin sahibi olan Ethem Sancak, Türkiye'den uluslararası bir tıp markası yaratmak üzere yola çıktı. Ortağı Muharrem Usta ile birlikte önlerine koydukları büyük hedefe adım adım yürüyorlar. "Adriyatik'ten Çin Seddi'ne kadar global sağlık merkezi kurmak için çalışacağız," diyorlar.
Amaçları, Medical Park sağlık zincirinin Türkiye nüfusunun yüzde 70'ine ulaşmasını sağlamak. Anadolu'nun her köşesine dağ, tepe, köy demeden yatırım yapma arzusundalar. Bir yılda 8 hastaneyi hizmete sokmuşlar. Diğer hastane yatırımları devam ediyor.
Durum bu iken kulislerde "Kohlberg Kravis Roberts& Co. (KKR), Medical Sağlık Grubu'nun yüzde 100'ünü almak istedi. Medical Sağlık Grubu'nun iki ortağı KKR'nin bu önerisine sıcak bakmıyor," söylentisi yayıldı.
Bu söylenti, dikkatleri Sabah ve ATV satışıyla yakından ilgilendiği söylenen Sancak üzerine çekti.
Acaba niye?
Çünkü KKR ile Sancak, uluslararası dev bir şirket olan "Alliance Boot's" nedeniyle zaten dolaylı ortak. Sancak sahip olduğu Hedef Ecza Deposu'nun yüzde 50'sini Alliance UniChem'e satmıştı. Alliance UniChem ise geçen yıl 11.1 milyar sterline KKR tarafından satın alınan İngiliz eczane devi Boot's ile ortak oldu.
İşte kafaları bu ortaklık karıştırıyor.
Ancaak...
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.