kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Ağustos 2007, Pazar
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Akaryakıt fişini kaybeden otomobilinden de olabilir!

Kaçak akaryakıtla mücadele çerçevesinde vatandaşın deposundaki akaryakıt da denetlenecek. Aracındaki depoda ulusal marker'ı bulunmayan yakıt çıkan, faturasını ibraz edemezse başı belada..
İLİŞKİLİ HABERLER
Akaryakıt fişini kaybeden otomobilinden de olabilir!
Ulusal marker ve denetimler artınca bu kez de akaryakıtta kaçakçılığın yeni versiyonu çıktı. 10 numaralı yağ adı verilen ve özellikle kış aylarında araçların hidrolik sisteminde kullanılan madeni yağı motorin yerine kullananların sayısındaki artış ve akaryakıt bayilerinden gelen şikayetler üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) harekete geçti. Güzergah halindeki araçlara yönelik denetim başlatacak olan kurum eğer depodaki benzinde ulusal marker bulamazsa ve fatura ibraz edilemezse 'araçlara el koyacak.' 10 numaralı yağın akaryakıt olarak kullanılmasının çevresel anlamda büyük bir tahribat da yarattığına işaret eden EPDK Başkanı Yusuf Günay, "Özellikle otobüs, kamyon ve TIR'larda 10 numaralı yağ, motorin ile karıştırılarak kullanılıyor. Kaçak akaryakıt ticaretinin buraya kaydığının işareti bunlar. Bu nedenle bu tür araçların denetimine başlayacağız. Eğer bu araçların depolarındaki akaryakıtta marker oranı (yağ ile karıştırıldığı için) düşük çıkarsa araca el koyup gerekli yaptırımları devreye alacağız" dedi.

SAKIN FİŞİNİZİ ATMAYIN
Günay, sadece 10 numaralı madeni yağ kullanan araçlarda değil yollardaki tüm otomobillerde marker denetimi yapacaklarını da duyurarak vatandaşlara şu uyarıda bulundu: "Aracınız çevrilip içindeki marker oranına bakılabilir. Aracınızdaki yakıtın marker oranı düşük çıkarsa size faturanız sorulacaktır. Fatura ibraz edilmezse müsadere (zorla el koyma) olabilir. Bence faturanızı saklayın." Bu arada, 10 numaralı yağ kullanımının özellikle İzmit, Bursa, Koceli ve Konya'da arttığı belirtiliyor. Yasaya göre piyasadaki akaryakıtta EPDK'nın belirlediği oranda ulusal marker olmalı. Eğer marker yoksa ya da oran düşükse yakıt kaçak kapsamına alınıyor.
Haberin fotoğrafları