kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 15 Haziran 2007, Cuma
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

TOKİ, Cimbom ile takastan 150 milyon dolar kârlı çıkacak

Meltem ERSOY Rahim AK- EKONOMİ
TOKİ, Sami Yen'e yapılacak proje ve Seyrantepe'ye yapılacak stat dışı inşaatla 560 milyon dolar elde edecek. Maliyet düşüldüğünde, TOKİ ve ihaleyi kazanacak olan müteahhit firmaya 150'şer milyon dolar kalacak..
TOKİ Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, Ali Sami Yen'de 34 bin 600 metrekare alan bulunduğunu hatırlatarak, "Belediyeden 3 emsal inşaat izni almaya çalışıyoruz. Böylece, 102 bin metrekare satılabilir alan çıkacak" dedi. Bayraktar, proje konusunda 8-10 firma ile öngörüşme yapıldığını söyledi. Seyrantepe'deki arazinin 46 bin metrekaresinde gelir amaçlı proje uygulanacağını kaydetti. 2 emsalli bu arazide, 92 bin metrekarelik inşaat gerçekleştirilebilecek.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Galatasaray'ın yılan hikâyesine dönen Seyrantepe Stadı'nın ihalesinin tarihini ve projenin ayrıntılarını dün açıkladı. Açıklamalar, daha önce Seyrantepe'ye yapılacak olan stadyum için 'Bize pahalıya patlıyor' deyip ihaleyi erteleyen TOKİ'nin aslında bu alışverişten kârlı çıktığını ortaya koydu. TOKİ hem İstanbul'un göbeğinde Mecidiyeköy'de yapacağı proje hem de Galatasaray'ın yeni stadyumu orada yapıldığı için değer kazanan Seyrantepe'ye yapacağı projeden 300 milyon doları aşkın gelir elde edecek. TOKİ'nin açıklamasına göre, İstanbul Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Stadı yerine 102 bin metrekarelik turizm ve ticari nitelikte inşaatın yanı sıra, aynı firmayla Seyrantepe'ye de stat dışında 92 bin metrekarelik inşaat yapılacak. Ali Sami Yen yerine yapılacak projenin metrekare satış fiyatının 4 bin dolardan başlayacağı göz önünde bulundurulursa, buradan en az 400 milyon dolarlık gelir elde edilecek. Bu alanın 2 bin metrekaresi Galatasaray'ın kendi mülkü olduğu için, 20 milyon dolarlık gelir kulübe kalacak. Seyrantepe'deki metrekare fiyatlarının da 2 bin dolardan başlayacağı öngörülürse, satıştan 180 milyon dolar gelecek.


MALİYET 147 MİLYON $
İstatistik Kurumu verilerine göre, lüks ticari inşaatta metrekare maliyetinin bin 8 YTL olduğu düşünüldüğünde, Ali Sami Yen'e yapılacak projenin maliyetinin 102 milyon 816 bin YTL , Seyrantepe'deki stat dışı inşaatın maliyetinin de 92 milyon 736 bin YTL olduğu hesaplanıyor. Yani, 2 inşaatın toplam maliyeti 195 milyon 552 bin YTL, yaklaşık 147 milyon doları buluyor. İki inşaattan elde edilecek toplam gelir olan 580 milyon dolardan inşaat maliyetleri ve Galatasaray'ın 20 milyon dolarlık payı çıkarıldığında geriye 413 milyon dolar kalıyor. Seyrantepe Stadı inşaatının da, daha önce yapılan açıklamalara göre, 100 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde, TOKİ ile inşaat firmasına kalacak gelirin 313 milyon dolar olacağı hesaplanıyor. Bugüne kadar TOKİ, hasılat paylaşımı modellerinde yüzde 50-50 formülü uyguladı. Bu kural değişmezse, inşaatçı firma ile TOKİ'nin cebine 150'şer milyon dolardan fazla para kalmış olacak.
Haberin fotoğrafları