kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

10 işçi çalıştırana vergi indirimi

Yeni Haber
Teşvik kapsamındaki il ve ilçelerde işverenler 10 işçi çalıştırma koşuluyla istihdam ettikleri tüm işçiler için Gelir Vergisi stopajından yararlanabilecek.

Gökçeada ve Bozcaada da teşvik kapsamına alınırken, vergi teşviki uygulaması Mayıs 2007 ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi için geçerli olacak.

Maliye Bakanlığı'nca hazırlanan, IMF'nin karşı çıktığı teşvikleri 49 ile yayan tebliği Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kapsamda, gelir vergisi stopajı teşvikinin uygulanacağı iller, yararlanacak mükellefler, 1 Nisan 2005'ten önce ve bu tarihten sonra işe başlayanların nasıl yararlanacağı, uygulamanın nasıl sona ereği konularına açıklık getirildi.

BOZCAADA VE GÖKÇEADA DA TEŞVİK KAPSAMINDA

Çanakkale'nin ilçeleri Bozcaada ve Gökçeada da teşvik kapsamına alındı. Teşvik kapsamına alınan il ve ilçelerdeki tüm gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri belirtilen sınırlarla sınırlı olmak üzere asgari 10 işçi çalıştırmaları koşuluyla Gelir vergisi stopajı teşvikinden yararlanabilecek. Yasa kapsamındaki il ve ilçelerdeki işyerleri mükelleflerce birden fazla aylık prim ve hizmet belgesi verilmesi durumunda asgari 10 işçi çalıştırma şartı işyerlerinin her biri için ayrı ayrı aranacak. İşçi sayısı SSK'ya verilen aylık prim ve hizmet belgesinde gösterilen işçi sayısı dikkate alınarak değerlendirilecek. 1 Nisan 2005'den itibaren yeni işe başlayan mükellefler 10 işçi çalıştırma koşuluyla çalıştırdıkları tüm işçiler için bu teşvikten yararlanabilecek.

MAYIS ÜCRETLERİ ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Vergi teşviki uygulaması Mayıs 2007 ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi için geçerli olacak ve 31 Aralık 2008 tarihine kadar uygulanacak. Bu illerdeki yeni yatırımlar nedeniyle uygulanacak vergi teşvikinde süreye bakılmaksızın, 31 Aralık 2007 tarihine kadar tamamlanan yatırımlar için 5 yıl, 31 Aralık 2008'e kadar tamamlanan yatırımlar için 4 yıl, 31 Aralık 2009'a kadar tamamlanan yatırımlar için 3 yıl süreyle uygulanacak. Teşvikler, Bozcaada ve Gökçeada için de 5 yıl süreyle geçerli olacak.

TEŞVİK NASIL UYGULANACAK?

Teşvik kapsamında değerlendirilecek işçiler dolayısıyla hesaplanacak gelir vergisinin tamamının veya bir kısmının, verilecek muhtasar beyanname üzerinden tahakkuk eden gelir vergisinden terkin edilmesi ile işverene maliyetinin azaltılması amaçlanıyor. Terkin edilecek tutar, organize sanayi veya endüstri bölgelerinde kurulu işyerleri için hesaplanan tutarın tamamı, diğer yerlerdeki işyerleri için ise hesaplanan gelir vergisi tutarının yüzde 80'i olacak.

(ANKA)