kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 26 Mayıs 2007, Cumartesi
Son Dakika
ARAYIN
Google
Google Arama
atv
Kanal 1
ABC

Ek ücret isteyen hastaneye uyarı!

Yeni Haber
Başbakanlık, Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen ücret tarifesi dışında "ek ücret" talep eden devlet ve vakıf üniversitelerine ait hastaneleri genelge ile uyardı.

Başbakanlık genelgesinde, bu hastanelerin "kamu hastanesi" niteliği taşıdığı belirtilerek, özel muayene olmak isteyen hastalardan talep edilebilecek "özel muayene farkı" dışında ek ücret talep edemeyecekleri bildirildi.

Başbakanlık Tedavi Ücret Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Genelgede, kişinin yaşamını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamanın Anayasa ile hüküm altına alındığı anımsatıldı. Sağlık hizmetlerine erişimin önündeki engellerin kaldırılarak, etkili bir şekilde sunulması ve tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden azami ölçüde faydalanabilmesi için gereken düzenlemelerin yapılması gerektiği belirtildi. Tüm devlet hastanelerinin yanı sıra üniversiteler ve kamu tüzel kişiliği niteliğinde olan vakıf üniversitelerine ait uygulama ve araştırma hastanelerinin halka sundukları sağlık hizmeti bakımından bu genelgeye tabi olduğu anımsatıldı.

Başbakanlık genelgesinde, Sağlık Bakanlığı ücret tarifesi dışına çıkan, vatandaştan ek ücret talep eden vakıf üniversiteleri uyarıldı. Vakıf üniversiteleri dahil olmak üzere üniversitelerin tıp fakültelerinin uygulama ve araştırma merkezi olan hastanelerin, bilimsel çalışma ve eğitim faaliyetleri dışında kalan halka sundukları sağlık hizmeti bakımından "kamu hastanesi" niteliğinde olduğu anımsatıldı. Verdikleri sağlık hizmetleri için özel muayene olmak isteyen hastalardan talep edilebilecek "özel muayene farkı" dışında, söz konusu tebliğde belirlenen fiyat tarifesine uymaları gerektiği bildirildi.

(ANKA)