kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 14 Mayıs 2007, Pazartesi
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Maliye banka promosyonlarına el koydu

Yeni Haber
Mevduata faiz dışında, katılma hesaplarına da kar payı dışında menfaat temin edilemeyecek.

Mevduat ve katılım fonlarının bankada tutulması zorunluluğunun bulunmaması koşuluyla, kamu kurumlarının bankalarla yaptığı protokoller kapsamında çalışanlara sağlanacak ayni ve nakdi yardımlar istisna kapsamına alındı.

Maliye Bakanlığı da, 12 Mayıs 2007 tarihinde yapılan bu yeni düzenlemenin ardından bankalardan alınan promosyonlar konusunda uygulama birliği sağlanması ve çalışanlara da paylaşımının yolunu açmak için genelge hazırlıyor.

Bankaların "promosyon" adı altında verdiği ek gelirlerle, kamuda makam araçları alınması ve oda dekorasyonları yapılması üzerine gelen yoğun tepkiler Maliye'yi harekete geçirdi.

Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Özel Cari Hesaplar Dahil Bu İşlemlerde Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkındaki kararda değişikliğe gidildi.

Yeni düzenlemeye göre, mevduata faiz dışında, katılma hesaplarına kar payı dışında menfaat temin edilemeyecek. Katılım fonu ve mevduat sahiplerinin lehine verilecek özel sigorta teminatı düzenlemenin dışında tutuldu.

Mevduat ve katılım fonu bakiyesinin bankada tutulması zorunluluğunun bulunmaması koşuluyla maaş ödeme ya da belirli hizmetlerin sunulması kapsamında yapılan protokoller ile anlaşma yapılan kurumlarda çalışanlara sağlanacak nakit para ya da ayni yardımlar da istisnalar arasına alındı.

UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLANACAK


Maliye Bakanlığı da, bankalardan alınan promosyonlar konusunda uygulama birliği sağlanması için genelge hazırlıyor. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan genelge ile kurumların aylıkların ödeneceği bankalardan alınan nakit ya da araba gibi hediyelerin çalışanlara da paylaşımının yolu açılacak.

Bu kapsamda, banka promosyonları, kamu hizmetlerine tahsis edilebileceği gibi çalışanlara da paylaştırılabilecek. Ek mali imkanların tasarrufuna ilişkin uygulama birliğine ilişkin genelgenin bu yıl içinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

(ANKA)