kapat
Üye OlÜye Girişi
Bugünkü SABAH Gazetesi
  |  Benim şehrim | 3 Mayıs 2007, Perşembe
Son Dakika
ARAYIN
atv
Kanal 1
ABC

Hasköy'de 15 gün önce mühürlenen bina çöktü

Mustafa KAYA / MERKEZ
Beyoğlu Hasköy'de iki hafta önce belediye tarafından boşaltılarak mühürlenen 2 katlı bina dün kısmen çöktü, 1 kişi hafif yaralandı..
Hasköy Keçecipiri Mahallesi Köprülü Sokak'ta bulunan iki katlı binanın büyük bir bölümü dün saat 13.00 sıralarında çöktü. Olay sırasında iç kısmı ahşap olan binadan düşen parçaların altında kalan Kadir Etkeser hafif şekilde yaralandı. Etkeser, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken olay yerine çok sayıda belediye ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Enkaz altında arama
Polis ekipleri, çevrede güvenlik önlemi alırken Sivil Savunma ekipleri ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Arama- Kurtarma Birliği binanın enkazında kimsenin bulunup bulunmadığının tespiti için arama-dinleme çalışması yaptı. Bir köpeğin de kullanıldığı çalışmalar sonucunda enkaz altında kimsenin olmadığının anlaşılması üzerine binanın tamamı belediye ekiplerince iş makinesiyle yıkıldı. Yıkım çalışmalarını Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da bizzat takip etti. Demircan, yaptığı açıklamada söz konusu binanın 15 gün önce boşaltılarak mühürlendiğini söyledi. Mühürlenmesinin ardından bir kişinin binada kalmaya devam ettiğini, bu kişinin de sesler gelmesi üzerine çevredekilerce dışarı çıkartıldığını anlatan Demircan, "Bizim için sevindirici olan, can kaybının yaşanmaması'' dedi.

2 bina daha boşaltıldı
Söz konusu binanın bitişiğindeki iki binanın da tedbir olarak boşaltıldığını kaydeden Demircan, bu binalarda kalanlara barınmaları konusunda belediyenin yardımcı olacağını söyledi. Öte yandan, çevredeki bazı vatandaşlar, çöken binanın yanında inşa edilecek bir binanın temel çalışmasının yapıldığına dikkat çekerek, belediyenin bu alana bina izni vermesine tepki gösterdi.