Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
6 Mayıs 2009, Çarşamba
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Güneydoğu'nun saklı cenneti Halfeti

AA
Giriş Saati : 02.05.2009 09:53
Birecik Barajı'nın yapımı sırasında bir bölümü sular altında kalan ''Güneydoğu'nun Saklı Cenneti'' diye nitelendirilen Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesi, havaların ısınmasıyla birlikte tekne turlarına katılmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geldi...
Geleneksel taş mimarisiyle inşa edilmiş evleri, sular altında kalan tarihi Merkez Camisi ve yeşil alanlarıyla dikkat çeken Halfeti'ye gelen turistler, özellikle İncil'in bir nüshasının çoğaltıldığı yer olarak bilinen Rumkale ve Kaya Kilisesi'nin yanı sıra tarihi Savaşan köyünü ziyaret ediyor.

Yaklaşık 1 saat süren tekne turlarıyla sular altında kalan doğal güzellikleri görme fırsatı bulan turistler, Fırat Nehri kıyısına kurulan tekne görünümlü restoranlarda yöresel tatları keşfetme imkanı buluyor.

Halfeti, ilkbahar ve yaz aylarında turistlerin yanı sıra araştırmacıların ve fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor.

İlçede birçok kişi tekne turları ve günü birlik işlerde çalışarak, aile bütçesine katkıda bulunuyor.

HAFTADA 2 BİN ZİYARETÇİ

İlçe Belediye Başkanı Mahmut Özdemir, ilçeyi haftada 2 bin civarında yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Yaz aylarında bu sayının daha da arttığına işaret eden Özdemir, turistlerin rahat bir ortamda zaman geçirmelerini sağlamak için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli turizm potansiyellerinden birine sahip olan Halfeti'de yeterli sayıda konaklama tesisinin bulunmaması ve tanıtımda yaşanan eksiklikler nedeniyle ziyaretçilerin genellikle günübirlik turları tercih ettiğini anlatan Özdemir, şunları kaydetti:

''İlçeyi haftada 2 bin civarında yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.Ancak bu sayıyı arttırmamız gerekiyor. Bunun için de ev pansiyonculuğunu geliştirerek, sorunu kısmen de olsa çözmeye çalışıyoruz. İlçe halkının turizm bilincini arttırarak, sektörde çaba sarf etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu arada yatırımcılarla da zaman zaman temasa geçerek, ilçede konaklama tesisi yapılması için ikna etmeye çalışıyoruz. Halfeti'nin turizmde hak ettiği yere gelebilmesi için çaba sarf ediyoruz.''