Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
5 Mayıs 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat
Yeniçeriler, askeri bir sınıftı. I. Murad döneminde kuruldu. Yeniçeri Ağası, Yeniçeri Ocağı'nın başıydı ve padişahın yanında itibarı büyüktü. Ocak, II. Mahmud döneminde kaldırıldı.

'Sanal Yeniçeri' saraya giremez!

Hülya KARABAĞLI / ANKARA
04.05.2009
Topkapı Sarayı'nda yeniçeri kıyafetlerinin sergilenmesi projesi reddedildi. Saray Müdürü Prof. Ortaylı "Yeniçeri saray içinde olmaz; hiçbir zaman da olmadı" dedi..
Topkapı Sarayı'nın içinde 'Sanal Yeniçeriler' dolaştırılarak kıyafetlerinin tanıtılmasına yönelik projeye vize çıkmadı. Topkapı Sarayı Müdürü Prof. İlber Ortaylı, "Yeniçeriler sarayın içine hiçbir zaman girmedi. Sanal da olsa sarayın içinde olamazlar" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Topkapı Sarayı Silah Seksiyonu biriminde yenileme projesinde 'yeniçeri' tartışması çıktı. Hazırlanan projede son teknolojiyle 'Sanal Yeniçeri'lerin saray içinde dolaşması da öngörülüyordu. Ancak bakanlığın projesi 'tarih' tartışmalarına neden oldu. Topkapı Sarayı Müdürü Prof. İlber Ortaylı, SABAH'a, "Böyle bir proje var. Ama daha proje aşamasında. Verilmiş bir karar yok" dedi.

'TARİHİ HATAYA DÜŞMEMELİ'
Ortaylı, "Yeniçeriler, bulundukları dönemde saraya giremediler. Ama hazırlanan projede sanal olarak sarayın içinde bulunacakları ve kıyafetlerinin sergileneceği belirtiliyor" sorusuna, "Sarayın içine girmediler. İkinci avludan sonra geçemediler. Sarayın içinde; ne olursa olsun yeniçeri olmaz" yanıtı verdi. Ortaylı, yeniçeri kıyafetlerinin sarayın dış avlusunda sergilenebileceğine dikkat çekti. Eski Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu da, yeniçerilerin Topkapı Sarayı'nın üçüncü kapısından sonraki bölümlere geçemediğine dikkat çekti. Halaçoğlu, "Sarayda dolaşmaları yasaktı. Sarayın içine girmediler. İster tanıtım olsun iste olmasın, tarihi hataya düşmemek lazım" ifadesini kullandı.