Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
5 Mayıs 2009, Salı
Sabah
 
Spor Günaydın Ekler Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Gündem Siyaset Ekonomi Yaşam Dünya Teknoloji Turizm Otomobil
 
24 Saat
24 Saat

Düğün evinde katliam: 45 ölü

Ekrem ARSLAN - Hüseyin KAÇAR / SABAH
05.05.2009
Mardin'de bir düğüne yapılan saldırıda vahşet yaşandı. Yüzleri maskeli saldırganların yaptığı baskının terör saldırısı olmadığı, iki aile arasındaki husumetten kaynaklandığı öne sürüldü..
Mardin'de düğün evine uzun namlulu silahlarla ve el bombalarıyla yapılan saldırıda 45 kişi öldü, 6 kişi ağır yaralandı. Vali Vekili Ferhat Özer, ilk belirlemelere göre olayın terör saldırısı olmadığını iki aile arasında geçmişe dayalı bir husumetten kaynaklanmış olabileceğini belirtti. Saldırı, Mardin - Diyarbakır karayolunun 25. kilometresinde 250 kişinin yaşadığı Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde dün akşam saat 21.30 sıralarında meydana geldi. Köyde eski muhtar Cemil Çelebi'nin kızının düğünü yapıldığı sırada, yüzleri maskeli 4-5 saldırgan düğün evini bastı. Saldırganlar, imam nikahı kıyıldığı sırada düğün evinde bulunanları kurşun yağmuruna tuttu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

KADIN VE ÇOCUKLAR DA...
Saldırganlar önce erkeklerin bulunduğu odayı kurşunladı. Ardından kadın ve çocukların bulunduğu odayı da taradılar. Daha sonra odaları kontrol eden saldırganlar yaşayanları tekrar kurşun yağdırdı. 4 ayrı noktadan gelerek evi basan saldırganlar, yaklaşık 15 dakika süren yoğun ateşin ardından köyden kaçtı. Güvenlik güçleri köye vardıklarında korkunç manzarayla karşılaştı. Saldırının ardından, ambulanslarla Mardin Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılara müdahale edildi. Olayda 17-18 yaşlarında oldukları belirtilen iki kızın cesetlerin altında kalarak kurtulduğu öğrenildi. Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşar Ayanoğlu, saldırı sırasında köy korucularının jandarma karakolunda nöbette oldukları için saldırıya müdahale edemediklerini belirtti.

ATALAY: TERÖR DEĞİL
Olayda 45 kişinin öldüğünü, 6 kişinin yaralandığını açıklayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay "Şu ana kadar yapılan çalışmalarda olayın bir terör saldırısı olmadığı kanaati oluştu" diye konuştu. İddialara göre, düğünü olan aile ile aynı köyde yaşayan başka bir aile arasında 35 yıllık bir husumet bulunduğu öğrenildi. Anlaşmazlığın nedenin kan davası olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen ailenin, çevre köylerden gelen akrabalarıyla kanlı saldırıyı yaptıkları öne sürüldü. Diğer bir iddia ise, Bilge köyünde bulunan Sultanşeyhmus türbesinin temizlik ihalesinin önceki gün yapıldığı ve bu ihale anlaşmazlığından dolayı da saldırının gerçekleşmiş olabileceği yolunda.

OPERASYON DÜZENLENDİ
Mardin Devlet Hastanesi'nde görevli tüm doktorlar acil olarak hastaneye çağrılırken, çok sayıda kişi de kan vermek için hastaneye geldi. Mardin Valisi Hasan Duruer, bölgeye çok sayıda jandarma ve özel tim köye gönderildiğini belirtti. Köyü çembere alan güvenlik güçleri saldırganları yakalamak için çevre köylerde geniş çaplı operasyon başlattı. Akşam saatlerinde bölgede başlayan kum fırtınası elektrik kesintisiköyle irtibat kurulmasını engelliyor.
Haberin fotoğrafları