Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Mayıs 2009, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Evinizde özenle davet verilir

17.04.2009
Herhangi bir vesileyle evinde davet vermek isteyip de hazırlık telaşına düşmeyen yoktur... Bu telaşa kapılmak yerine sadece giyeceğiniz kıyafeti düşünmek isterseniz, İstanbul'un beş yıldızlı bir oteli kapınızı çalıyor..
Uzun süredir Sultanahmet'te, eski bir hapishane olan binasında konuklarına tarihi bir ortam sunan; ardından Çırağan'da açılan yeni yeriyle Boğaz'a nazır da hizmet vermeye başlayan Four Seasons Otelleri, şimdi de 'Four Seasons mutfağınızda,' anlayışıyla catering hizmetine başlıyor.
Aslında Sultanahmet'teki otel ilk açıldığında, talep üzerine pek çok ünlü kişinin evinde davet vermiş, otelin ziyafet ekibi. Ama daha sonra ara vermişler bu hizmete. 1 Mayıs'tan itibaren ise sistemli bir şekilde yeniden başlıyorlar...
Four Seasons Ziyafet Direktörü Yeşim İnsel; brunch, öğle yemeği, akşam yemeği, doğum günü partisi, düğün, nişan, kız isteme gibi herhangi bir özel davetiniz için çok farklı konseptlerde organizasyon yapabildiklerini söylüyor. 10 kişiden bin kişiye kadar catering hizmeti verebildiklerini söyleyen İnsel, "Günümüzde artık pek çok kişi evinde davet vermek, evinin rahat ortamında bir şeyler yapmak istiyor. Ama davet listesini o kadar kolaylıkla 10 kişiden 100 kişiye çıkarabiliyorsunuz ki... Bizim başlangıç noktamız da şu oldu: Four Seasons size mutfağınız kadar yakın. Siz evinize misafir davet ediyorsunuz ve mutfağınızda Four Seasons'ın şefleri sizin için yemek pişiriyor.
Sizin o gün için düşündüğünüz tek şey saçınız, makyajınız ve kıyafetiniz," diyor.

DAVETTEN ÖNCE KEŞİF GEZİSİ
Tabii verdikleri hizmet yalnızca yemekle sınırlı değil. Otelin mutfağında hazırlayabilecekleri her şeyi hazırlayıp, davetten saatlerce önce evinize geliyorlar, orada pişirilmesi gerekenleri orada pişiriyorlar. Servisi yapıyorlar. Masa, çatal, bıçak, tabaktan tutun da hangi masada kimin oturacağına kadar ayarlıyorlar. Davetin ardından da temizliği yapıp evinizden ayrılıyorlar. Tabii bu bir danışıklı dövüş. Davet gününden önce ekipçe evinize gelip keşif yapıyorlar. Ardından sizinle sohbet ediyorlar, bu daveti ne için veriyorsunuz, nasıl bir konsept hayal ediyorsunuz, ne olsun, ne olmasın istiyorsunuz...
Ve birlikte mönüyü oluşturuyorsunuz. Eğer siz Türk yemekleri ağırlıklı bir mönü istiyorsanız Osmanlı mutfağında ödül almış şef, İtalyan temalı bir mönü istiyorsanız İtalyan şef geliyor evinize. Onun dışında, sayıları sizin davetinizin büyüklüğüne göre değişen servis elemanları, bir pasta şefi, ekipman sorumlusu ve otelin planlamadan sorumlu bir müdürü geliyor. Ama yalnız değil, yanlarında envaiçeşit malzemeyle birlikte.
Yeşim İnsel, "Sonuçta kendi yerimizden çıkıp başka bir düzen içinde işimizi yapıyoruz ve kendi yerimizdeki kaliteyi tutturmak zorundayız. O yüzden de otelimizi kamyonumuzun arkasında taşımak durumundayız.
Bir deodorant bile lazım olabilir. Çiçek, masa, masa örtüsü, mönü kartları, yangın söndürücü, ilkyardım cihazı, servis elemanlarının yedek kıyafetleri bunlardan bazıları," diyor. Tabii fiyatlar verilen hizmetin ve yemeklerin içeriğine göre çok değişebiliyor ama aşağı yukarı kişi başı 120 avrodan başlıyor.

EVDE GAZİNO ORTAMI
Gelelim yemeklere... "Hangi yemekleri yapıyorsunuz?" diye sorduğumuzda Yeşim İnsel şöyle diyor: "Sizin istekleriniz doğrultusunda yapılabilir olan her şeyi yapıyoruz. O yüzden biz standart mönüler göndermek yerine, davet sahibiyle birlikte, ne yapmak istediklerini konuşuyor ve yepyeni bir mönü oluşturuyoruz.
Örneğin resmi bir ortam varsa ağır bir mönü oluşturuyoruz. Bir brunch ise bahar esintisi taşıyan cıvıl cıvıl aksesuarlar kullanıyor, ona uygun yemekler hazırlıyoruz. Evin dekoru da önemli tabii." Mesela bir seferinde, musiki seven bir bey evinde arkadaşlarına resital vermek istemiş. Onlar da beyefendinin evinde, eski Türk filmlerindeki gazino düzenini kurmuş ve ona yemekler hazırlamışlar.
Haberin fotoğrafları