Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Mayıs 2009, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat
Murat Ünalmış, ikinci film için Mahsun Kırmızıgül'den haber bekliyor.

Travesti arkadaş istemem

FİGEN YANIK
01.05.2009
Yakışıklı olduğu için önerilen rolleri kabul etmektense, hiç iş yapmamaya kararlı olan 28 yaşındaki genç oyuncu Murat Ünalmış, iki yıl sabretti ama Güneşi Gördüm filmindeki Mamo rolüyle parladı..
Beylerbeyi İskelesi'nde herkesin gözü üstümüzde. Aslında otururken "Herkesin gözü onun üstünde," ama ayağa kalkıp yürümeye başladığımızda ortaya çıkan tablo, bakılmayacak gibi değil: Dergi kapağından fırlamış gibi gösterişli, 1.96 cm'lik yakışıklı bir genç ile 1.68 cm'lik ben... Herkesle selamlaşıyor, "Nasılsınız?" diye hal hatır soruyor. Kadınlar "Sizi çok beğeniyoruz," derken, yurtdışında yaşadığını söyleyen bir bey, fotoğrafını çekmek için aramıza giriyor. 14 yaşında Kayseri Meysu'dan Fenerbahçe'ye transfer olunca İstanbul'a gelen Murat Ünalmış'ın, 20 yaşında nokta koyduğu basketbol kariyerinden sonra başladığı oyunculuk hayatı, birkaç dizinin ardından ilk sinema filmi Güneşi Gördüm'le parladı. "Bana bir jön gibi yaklaşan yönetmenlerle çalışmayacağım," diyerek iki yıl dizi tekliflerini kabul etmeyen Ünalmış, sabrının ödülü olarak yorumluyor gelişmeleri. Türkiye'de 2.5 milyonu geçen izleyiciden sonra Avrupa'da da gösterime giren Güneşi Gördüm'ün 28 yaşındaki başarılı oyuncusunun en büyük hayali ise memleketi Kayseri'yi anlatan ve ailesinin oynadığı bir film çekmek...

- Birçok Hollywood yıldızı bile gişe filmlerinde oynamakta tereddüt etmezken "Sadece yakışıklı olduğum için bana rol verenlerle işim olmaz," diyebilme cesaretini nereden alıyorsunuz?
- Ben zaten hayatı biraz cesur yaşarım. Kimilerine göre patavatsız, lafını esirgemeyen bir adamım, ama beni kabul eden böyle etsin, çok da umurumda değil. Senaryo yazıyorum, fotoğraf çekiyorum, kendimi geliştiriyorum. Sadece bir insanın tipine bakarak getirilen tekliflere, o zihniyete karşıyım. Bu ticari yaklaşıma ayak uydurmayacağım.

- Para kazanma kaygınız yok mu?
- Tabii ki para kazanacağız, geçimimizi bu işten sağlayacağız ama illa da "Deli gibi param olsun," demezsin. Her gece dışarıya çıkıp, içki içeceğim diye 400-500 milyon parçalanmazsın. Ben alkol kullanmıyorum, zaten eski bir sporcuyum, çok fazla masrafım yok, arkadaşlarımla yemek yemek gibi hobilerim var. Klarnet çalıyorum.

- Bu yaşta klarnet çalmaya mı başladınız?
- Hayalimdi, hiç ders almadan çalmaya başladım.

- Dizilere hayır diyerek, çalışmadığınız dönem neler kazandırdı, neler götürdü?
- Bu süre bana maddi olarak bu yaşta parayı kullanmayı öğretti. Çevremdeki insanların nasıl dağıldığını ya da toplandığını görmeme yardımcı oldu. Sevgilim olmadığı için yalnız kalma imkânım oldu, dinlendim. Sanki Güneşi Gördüm'ün geleceğini biliyordum. Yavuz Bingöl aradı, "Ne yapıyorsun?" dedi, "Evde oturuyorum," dedim. O da "Gel hadi," dedi.

- Mahsun Kırmızıgül'e karşı önyargılıymışsınız, tanıştığınızda ilk izleniminiz ne oldu?
- Benim çalışmaktan önce insani olarak anlaşmam lazım, çünkü çok agresifim, ters bir şey olursa o iş biter. Duygularımı rencide edecek bir şey yapsın, o işten milyonlar kazanmanın önemi yok benim için. Mahsun ağabey beni o kadar iyi karşıladı ki. Daha ilk görüşte "Vaay, kardeşim," dedi. Ben onu İbrahim Tatlıses kıvamında bir adam bekliyordum, "Uyuz olacağım," şimdi diyordum. İyimser, çok sıcak yaklaşan, egosuz bir adam çıktı.

- Rol için hazırlık yaptınız mı?
- 15 kilo verdim. Çünkü 95 kiloyken, vücudum kaslıyken, biraz iri yarı bir adamdım. Dağın başındaki adam da öyle kaslı, omuzlu bir adam olsa, inandırıcı olmazdı. Şimdi de yeni projemiz için 95 kiloya döneceğim.
Haberin fotoğrafları