Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
2 Mayıs 2009, Cumartesi
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat

Bitter çikolata en iyi konyakla gider

BURCU ALDİNÇ
03.04.2009
İyi bir çikolata nasıl olmalı? Hangi içecekle, hangi çikolata yenmeli? Çikolata uzmanı Thierry Muret, Belçika çikolatasının sırrını açıkladı ve çikolatanın nasıl tadılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.....
Şarabı nasıl tadarsınız? Önce rengine bakar, ardından koklar, sonra bir yudum alır, ağzınızda iyice gezdirdikten sonra da yutarsınız. Peki ya çikolatanın da tıpkı şarap gibi özenle tadılması gerektiğini biliyor musunuz? Belçika doğumlu bir çikolata uzmanı olan Thierry Muret, Ülker tarafından satın alınan, dünyanın en tanınmış çikolata markalarının başında gelen Godiva'nın 21 yıllık şefi. Kariyerine kimya mühendisi olarak başlayan ama kısa süre içinde çikolata şefi olmaya karar veren Muret'in işi, yeni tatları bir araya getirerek farklı çikolata çeşitleri yaratmak. Godiva'nın yeni sahipleriyle tanışmak ve kim bilir belki İstanbul'dan ilham alarak yeni çikolatalar yaratmak için ülkemize gelen Muret, iyi çikolatanın sırlarını anlattı.

- Belçika çikolatasının sırrı nedir?
- Dengeli olması. Belçika, konumu itibariyle bir tarafta Fransa, diğer tarafta ise Almanya ve İsviçre'nin arasında kalıyor. Bu saydığım ülkeler gastronomi açısından oldukça önemli ülkeler. Dünyanın en zengin ve en iyi mutfaklarına sahipler. Almanya ve İsviçre'de daha çok sütlü, fındıklı ve karamelli çikolatalar var. Fransa ise bitter çikolatası ile öne çıkıyor. Almanya'da büyük çikolata barları makbul. Fransa'da ise onun yerini ufak çikolatalar alıyor. İşte Belçika'da da bunların hepsini bulabilirsiniz. Çeşit çok, boyutlat ve tatlar ise çok uçlarda değil.

- Gerçekten iyi bir çikolata nasıl olmalı? Bunu anlamanın bir yolu var mı?
- İyi bir çikolatanın belirli özellikleri vardır. Görsel açıdan mükemmeldir. Üzerinde hiçbir leke ya da çizik yoktur. Bu, o çikolatanın iyi şartlarda saklandığını gösterir. Çok sıcak ya da çok soğukta kalmadığını işaret eder. Tazedir ve yüksek kalitede kakao ve yağ içerir. Tasarımı da önemlidir.

- Ucuz çikolata ile pahalı çikolata arasındaki fark nedir?
- Ucuz çikolataların raf ömürleri daha uzun olur. Bunun için markalar genelde kimyasallar kullanırlar. Yüksek kalitede çikolata üreten markalar ise tamamen doğal ürünler kullanır.

- Çikolatanın kokusu önemli midir?
- Tabii ki de. Tat almanın yüzde 80'i koku ile gerçekleşir. Çikolatayı kokladığınızda mutlaka kakaonun tadını almalısınız. Ambalaj kokusu ya da odun, ateş, yanık gibi kokular almamalısınız.

ÇİKOLATA İLE CABERNET SAUVIGNON
- Çikolatanın yanında en iyi ne gider? Kahveyle mi, şarapla mı, yoksa konyakla mı çikolata yakışır?
- Asitli içecekler çikolatayla aynı anda alındığında, ağızda kötü bir tat bırakır. Çünkü çikolatanın içinde de asit var. Bu nedenle limonata gibi asitli içecekleri önermiyorum. Kahve de biraz riskli bir konu. Espresso gibi acı kahvelerle çikolata yerken dikkat etmek gerekir. Bitter yerine, sütlü ya da beyaz çikolata tercih edebilirsiniz. Şaraplara gelince, benim size önerim az tanenli şaraplar tercih etmeniz.

- O halde beyaz şarap öneriyorsunuz?
- Evet ama çok asitli bir beyaz şarap değil. Daha çok yıllanmış şarapları öneriyorum. Kırmızı olaraksa cabernet sauvignon üzümü, çikolataya çok yakışıyor. Ben özellikle Hess Cabernet Sauvignon 2004'ü öneriyorum. Tatlı şaraplar da çikolatayla çok iyi gidiyor. 20 yaşın üzerindeki portolar da başka bir seçeneğiniz olabilir.
Haberin fotoğrafları