kapat
Anasayfa
|
E-gazete
|
Sarı Sayfalar
|
Arşiv
|
Üye Ol
|
Üye Girişi
|
English
|
Kırmızı Alarm
  
1 Mayıs 2009, Cuma
Sabah
 
Haberler Spor Günaydın Dosyalar Servisler Multimedya Astroloji Kültür-Sanat İşte İnsan Emlak Çocuk Yazarlar Çizerler
Günaydın Cuma Cumartesi Pazar Emlak Buzz
 
24 Saat
24 Saat
Saten, şifon veya penye... Yaz için farklı kumaşlardan elbiseler var.

Balkanlardan moda rüzgârı

09.04.2009
Ünü yurt sınırlarını çoktan aşan bir markanın Belgrad'da açılan yeni mağazasını gezdim. Yeni sezon ürünlerini inceledim, Türkiye'de tükenen bazı parçaları da orada buldum..
Bu hafta Belgrad'dayım. "Nereden çıktı şimdi bu?" diyeceksiniz. Maksat, biraz Balkan ülkelerini gezmek, biraz da yeri gelmişken Koton'un yurtdışında açılan 55'inci mağazasını bizzat yerinde, Sırbistan'da keşfetmek.
Koton, geçtiğimiz hafta kapılarını açan ve Belgrad'ın en havalı alışveriş merkezi olarak bilinen Usce Mall'da açıldı. Birçok ünlü markanın yer aldığı üç katlı Usce'de 850 metrekarelik bir alana yayılan Koton, Sırplar tarafından hemen benimsenmiş, alışveriş merkezinin en hareketli mağazalarından biri. İçerisi çok hareketli ama genişliğinden dolayı ne kadar kalabalık olsa da rahat rahat alışveriş yapabiliyorsunuz.

İSTEYENE ÇİÇEK, İSTEYENE KELEBEK
Belgrad mağazasında Türkiye ile neredeyse aynı ürünler satılıyor. Ama öyle şanslı bir alışverişkoliğim ki, İstanbul'da tükenen Uzakdoğu esintili çiçekli şifon elbiseyi burada buldum. Sezonun öne çıkan görünümlerinden safari teması, iyi değerlendirilmiş. Özellikle elbiseleri çok hoş. Straples safari tulumu da şansa bırakmak istemedim; hemen satın aldım.
Yine çok moda olan marin temalı kıyafetlerden bol bol var. İlkbahar-yaz çiçeksiz geçmez biliyorsunuz; Koton da floral desen alışverişi için doğru bir adres. Koton'un genç markası Ole 997'nin vintage görünümlü, çiçekli elbisesine de gerçekten bayıldım! Ole 997'de, bu sezon çok moda olan jean taytlardan da bulmak mümkün. Tayt ile jean arasında kalanlar için muhteşem bir çözüm! Bu arada herkes çiçeklere sarılıp sarmalanırken benim gibi böceklere bürünmeyi de tercih edebilirsiniz. Bu düşünceyle satın aldığım kelebek desenli elbiseyle fark yaratacağıma adım gibi eminim!

DANTEL TAYTLAR GELİYOR

Pantolonların boyu biraz kısalmış; bilekte bitiyorlar. Hem onlardan hem de dantel taytlardan birkaç renk birden aldım. Taytları sadece tuniklerin değil, elbise ve eteklerimin, hatta kısa şortlarımın altına bile giymeyi planlıyorum.
Hobo çantalar ön planda ve diğer her şey gibi oldukça hesaplı. Saten babetler kadar topuklular da güzel. Aksesuarlarda turkuvazın hâkimiyeti söz konusu. Bir de kıyafetlerin üzerinde de sıkça yer alan ve bayağı perdelere takılanlara benzeyen püskül detayları çok gözde!

ETNİKTEN KAÇIŞ YOK

Markanın yerleri süpüren uzun elbiseleri de çok güzel bu sezon. Renkli hayvan desenliler, çiçekliler, boncuk işlemeliler... Ne ararsanız var. Özellikle etnik desenli modeller üstte iyi duruyor. Üzerlerine incecik uzun hırkalarla sabah bile giyilebilirler. Etnik demişken, bu sezon Meksika veya ikat desenli parçalardan mutlaka birkaç tane edinmekte fayda var. Ole 997'den aldığım cepkenin, sezonun 'hit'lerinden olacağına kuşku yok. Jean üzerine beyaz bir tişört ile giymeyi düşünüyorum. Bana kalırsa siz de acele edin. Koton'daki ürünler sık sık değişiyor biliyorsunuz. Hatta mağazalara her gün 45 yeni model giriyormuş! Bir dahaki ziyaretinizde kalmamış olabilir, benden söylemesi!