kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cuma
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
DERTLERİ BÖLÜŞME VAKTİ....   Paşakapısı Kadın Tutukevi'nin en üst kattaki en geniş koğuşundayım. Çoğu ağır suçlardan tutuklu kadınlar var orada. Cinayet, gasp, ağır yaralama gibi... Elbette en büyük dert yanma onlardan geliyor.
Mahpus damında bayram işte böyle geldi geçti


Dışarıdan bakan kadın kuaförünü, mermer kaplı hamamı çalışma atölyelerini, spor ve konser salonunu, ibadethaneyi görüp; "Acaba burası otel mi" diye sorabilir. Hayır değil....

Paşakapısı Kadın ve Çocuk Tutukevi oldukça ilginç bir yer. Örneğin koca bir odayı son derece modern bir kuaför salonu haline getirmişler. Buraya dışarıdan hoca olarak gelen usta bir kuaför mesleki eğitim kursu veriyor tutuklulara. Yani dışarı çıkınca elleri bir iş tutsun bir zanaatları olsun diye isteyenlere kurs veriyor haftanın belirli günleri. Tüm çalışmalar da koltuğa oturan diğer tutukluların saçları üzerinde yapıldığından avlular, koğuşlar, atölyeler eşofman takımı üzerine son derece düzenli saçlarla gezen hanımlarla dolup taşıyor. Bir başka ilginç yer ise ibadethaneler. Çoğul takısı kullanıyorum çünkü hem mescit hem de kilise var tutukevinde. Oranın zorunlu konukları arasında gayrı müslimler de olduğundan idare onların da kendi itikatlarınca ibadet edebilmelerini böylelikle sağlamış.

SAZ DERSİ DE ALIYORLAR
Bir başka göz dolduran kurs ise saz- söz üzerine. Usta bir bağlamacı ve yorumcu olan hocaları eşliğinde hem nota öğreniyor hem saz dersi alıyor, hem de bir ağızdan türkü çığırıyor tutuklu bir gurup kadın. Ben oradayken küçümen bir de konser verip Mahzuni Şerif'ten, Ahmet Kaya'dan, Fatih Kısaparmak'tan ve Kıvırcık Ali'den türküler okudular. Daha sonra resim ve el sanatları bölümüne geçtik çekimler yaptık. Adeta orta okullardaki iş bilgisiGÖKYÜZÜ ÇOK YUKARIDA....   Yüksek duvarların çevrelediği tutuk evinin bir arpa boyu ötesinde en çok özledikleri yerler duruyor. Çoluğun çocuğun oynaştığı sofrasında ailelerin bağdaş kurup oturduğu evler, yuvalar...dersi tadında çalışmalar gözledim orada da. Kesici delici alet verilmemesine rağmen harika işler çıkarıyor oradakiler. Koğuş pencerelerinden atılan mapushane işi boncuk işlemeleri ise hayat boyu saklayacağım elbette.

MEMURLAR KOĞUŞU
Bir başka ilgi çekici bölüm ise memurlar koğuşu. Daha ziyade dolandırıcılığa, sahteciliğe karışmış bankacılar, devlet memureleri ağırlıklı o koğuşta. Fotoğraf çektirmekten kaçındılar ama dakikalarca sohbet edip dertleştiler benimle. Gazetelerden oldukça şikayetçiler. "Bilmeden, anlamadan, dinlemeden yazılıyor. Kamuoyu ve mahkeme çok etkileniyor bunlardan" diye sitem ettiler. O koğuşun en medyatik siması ise hiç kuşkusuz "İğneli Hemşire". Hani görev yaptığı Siyami Ersek Hastanesi'nde nöbet vakitleri damarlarına zehir enjekte edip pek çok hastanın ölümüne sebebiyet verdiği söylenen hemşire kız yani. Biraz ürkek de olsa, yanıma sokuluyor ve diyor ki, "Aldığım haberlere göre benim nöbetim sırasında ölenlerden çok daha fazlası diğer nöbetlerde ölmüş. Nedense ben günah keçisi ilan edildim. Ama o hastanede ne dolaplar çevrildiğini, neden benim kurban olarak secildiğimi ilk duruşmada bir bir anlatacağım." İri yeşil gözleri dolu dolu olarak anlatıyor bunları. Bir ara merdivenleri hızla inen arkadaşları gelip uyarıyor onu. "Savaş Abi'den yanlış olmaz ama sen yine de fazla açılma konuşurken. Belki mahkemeyiTutuk evindeki gayrımüslimleri düşünerek mescidin yanına bir de mini kilise konuşlandırmış idareciler. İsteyen istediği gibi ibadetini yapıyor.olumsuz olarak etkiler bu konuşmaların" diyorlar.

BAK POSTACI GELDİ
Tam o sırada infaz korumacı hanımlardan biri elinde bir tomar mektupla avluya giriyor. Hepsinin gözlerinin parladığını heyecanlarının doruklara çıktığını görüyorum. Yardan yavukludan, ana baba kardaştan gelen bayram mesajları, özgürlük dilekleri sılada ne olup bittiğini anlatan hayati evrakı metruke onlar. Çoğu ismi okundukça telaşla gelip kapıyor kendine gelen bu mektupları. Arada adı okunmayanlar, yani mektupsuz kalanlar var. Onların hüznü ise insanın ciğerini yakıyor. Biri yutkunarak dönüyor bana ve diyor ki; "Mutlaka göndermiştir benimki. Benimki dediğim en sevdiğim, uğruna ölümlere gidip geldiğim o delikanlı. İsmi lazım değil. Ama çok sever beni o da. Böyle habersiz koyuşu beni unutmasından sevmez oluşundan değildir. Mutlaka bir yerlerde tıkanıp kalmıştır mektubu. Hani Kara Tren türküsü var ya, Hani 'Kara tren gecikir belki hiç gelmez, Dağlarda salınır da derdimi bilmez. Dumanını savurur halimi görmez. Gam dolar yüreğim gözyaşım dinmez' diyor ya hani. İşte öyle bir gecikme olmuştur sevdalımın mektubunda." Duyunca benim de boğazıma bir şeyler düğümleniyor. Etrafa bakıyorum. Kimi sevinçten, kimi de az önce konuşan arkadaşlarının anlattıklarından ağlıyor. Vedalaşıp çıkarken sesleniyorum. "Allah kurtarsın" - BİTTİ -
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Geceyarısı Ekspresi'ni artık unutmak istiyorum
 Aynalar ona yasak
 Dualar ölenler için
 Üç tinerci polisi gasp etti
 Görev aracında sıkıştı
 Üç kardeş kavga etti, birisi öldü
 Dokuz yıllık kin
 Fotoğraftan aşık oldu
 Kanlı bilanço 17 ölü, 47 yaralı
 Bitsin bu trafik azabı!
 6 trafik polisi Şişli'ye yeter mi?
 Havalimanında cep operasyonu
 Paraları boldu
 'Röntgen Cinayeti' davası sonuçlandı
 Üzerindeki gazete küpürü yakalattı
 Askeri araç takla attı: 4 asker yaralı
 Cezaevinden kapkaç taktiği
 Bayramda ihtiyaç duyulacak telefonlar
 Alo SABAH İstanbul
REHA MUHTAR
10 tehlikeli erkek tipi
Bizim Hülya dergisinde, en...
MANSUR FORUTAN
TV insanları birbirine yapıştırMAZ!
Televizyon insanları...
MEHMET BARLAS
CHP'nin sorunu Mustafa Sarıgül değil ki!..
Acaba bugünkü...
REFİK DURBAŞ
Azınlık okullarına öğretmen atama
Tamamına yakını...
SAVAŞ AY
Trenlerde güvenlik alacak polise TCDD sürprizi
Trenlere...
HINCAL ULUÇ
Pencere 10 Kasım'da Londra'da açıldı, Atam!..
"Artık...
EMRE AKÖZ
Ali Kemal'den torununa
İhanet geni (?)

Daha...
Akıllı bıdıklar
Akıllı bıdıklar
Ersun Yanal, yarınki Ukrayna sınavının ilk 11'ini yavaş yavaş...
Milli takım günlüğü
Milli takım günlüğü
Eksik kalmadı
Ukrayna maçı hazırlıklarına bir hafta önce...
'Çamur atanlardan hesap soracağım'
CHP'de ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilen Şişli...
Arınç'tan CHP'ye iltifat
TBMM Başkanı Bülent Arınç, bayramlaşmak için gittiği CHP Genel...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu